• $ 5,4788
  • € 6,2194
  • 229.798
  • 104.861
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Gözünüzü şansa bırakmayın!

Op.DR. O. Murat Uyar
[email protected]

x

Görmesini büyük ölçüde kaybetmiş ve ancak birilerinin yardımıyla muayeneye getirilebilen hastaları gördükçe üzülüyoruz. Günü gününe gelen de o kadar az ki! Genelde günler, hatta haftalar sonra geliyorlar.  ''Neden bu kadar geciktiniz?'' diye sorduğumuzda aldığımız cevapları tahmin edersiniz. 

'' Ne biliyim? Geçer sandım.'' 
''Komşuda da aynısı olmuş, şu ilacı kullanmış sonra görmesi açılmış. Ben de deneyeyim dedim ama bir hafta geçti, daha da kapandı.'' 
''Daha önce gittiğim Dr. ''Senin gözün bundan daha fazla görmez, hastalığının tam çaresi yok'' dedi; ben de madem çaresi yok diye gelmedim.'' 
Bunun gibi daha bir sürü  cevap... 
Ama yazık olan, giden ve bir daha geri dönmeyecek gözler, görmeler... 
Bunları önlemek, sokaktaki vatandaşı biraz daha olsun bilinçlendirmek gerek. Dünyanın en iyi otomobilinin bile belli kilometrelerde, sürelerde bir bakımı var. Bakımı, kontrolü aksarsa bir gün aniden olmadık bir yerde,  gecenin bir saatinde ortada kalabilir. Çekici gelir, yardım gelir, motor yanmış da olsa değişir; ancak gözler öyle mi? 
Kornea dışında yedek parça yok 
Pekiyi, yedek parçası olmayan diğerleri ne olacak? İsterse hiçbir kesin çözümü olmasın mutlaka erken teşhisler, öneriler, yardımlar olacak. Örneğin motoru iyi, kötü idare eden bir araçta nasıl ki fren balataları aşınıyorsa, ya da akü zayıflıyorsa tam çaresi olmayan bir göz tembelliği hastasının da göz tansiyonu yükselebilir, retinası yırtılabilir. Benim göz tembelliğimin tam çaresi yok diye düşünür de biraz ihmal ederse o beğenmediği görmesini bile kaybedebilir. Komşuya iyi gelmişti o ilaç diyenlere de sormak gerek, ‘’Komşunuzla parmak izleriniz bile farklı, gözünüzü siz düşünün!’’ %6-10 oranıyla ailesinde, yakın çevresinde şeker hastalığı olmayan pek yok.  Şeker hastalığı teşhisi konulduğunda kişinin hiçbir şikayeti olmasa da, keskin nişancı kadar iyi de görse göz muayenesi şart. Gözün arkasındaki yarım milimetrelik görme merkezi etkilenmedikçe kişi bunu anlayamaz, anladığında zaten geç kalmıştır. Gözünüzü şansa bırakmayın! 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın Kocaeli mitinginde sahneye ç

Başkan Erdoğan sahneye çağırmıştı! Büyük sevinç yaşadı

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Muammer Ketenci: Hatice kıyafetini açmak isteyince 'Seni öldürürüm' dedim

40 kg plastik yutan yavru balina dayanamadı

Maksat Yarışmak Olsun - 18 Mart 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - Yaşlılarda beslenme - 27 Şubat 2019