• $32,1913
  • €35,0264
  • 2506.81
  • 10895.3
25 Nisan 2024 Perşembe

İstemezler tabii

Türkiye ilginç bir ülke, yeni değil yıllardır maalesef böyle. Geçmişte bürokraside "İhmali mesuliyet yoktur, icrayı mesuliyet vardır!" sözünü bile üreten insanlar vardı aramızda.

"İş yapma, idare et, sorumluluk alma" diye özetleyebiliriz bu zihniyeti; "Meyveli ağaç taşlanır" da diyebiliriz!

Bugün bakın bazı belediyelere: Aynen öyle yapıyorlar. İşyerine, reklama mesai harcıyorlar. Bu arada meyveli ağacı da taşlıyorlar...

Bakıyorum, bir süredir Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile uğraşıyorlar. Çok ironiktir, FETÖ'cülerin önemli isimlerinden biri olan Cevheri Güven, sosyal medyada bir kampanya başlatmaya çalıştı. Özhaseki'yi "FETÖ'cü" yaptı. Şaka değil, aynen böyle oldu.

Niye derseniz?..

Özhaseki, 30 yıldır siyasetin içinde olan bir isim. Eleştirilebilir elbette, ama akçalı bir konuda kendisine herhangi bir şey söylenemez. Çünkü yok, bugüne kadar tek bir örneği de görülmedi.

İşte bu rahatsız ediyor pek çok kişiyi!

Bir yandan FETÖ'cüler saldırırken, diğer taraftan CHP Genel Başkanı Özgür Özel en başarılı olduğu çevre konusunda kendisine yükleniyor. Hem de CHP'li belediyelerde bakımsızlıktan yüzlerce, hatta binlerce ağaç kururken, iktidarları döneminde 7 milyar fidanı toprakla buluşturan bir Bakan'a bunu yapıyor!

***

Özhaseki'nin en önemli özellikleri, oldukça çalışkan, üretici ve pratik zekâlı olması...

Gece geç yatar, sabah namazından sonra da uyumaz. Gece 24.00'te ya da 01.00'de arasanız telefona bakar, evinde çalışır.

Deprem Bölgesi'nde yaptıkları da ortada: Pratik çözümler üretti. Betonu, harcı, çimentoyu, tuğlayı büyük ölçüde devreden çıkarttı. Yerine çeliği ikame etti. Böylece ulaşımı zor bölgelerde ve kış şartlarında bile rahat çalışma imkânı sağladı.

İmalatlar hızlandı, maliyetler düştü. İlaveten depreme çok daha dayanıklı konutlar ortaya çıktı.

Ne oldu biliyor musunuz? Bundan 1-1,5 yıl önce 4,5 milyona mal olan bir imalat, bugün 2,5-3 milyona düştü.

Kimse bundan bahsetmiyor. Tersine pek çok çevre yıpratmak için uğraşıyor. Çünkü ülke ve vatandaş lehine ortaya çıkan bu tablo dolayısı ile menfaatleri zedelenenler var.

Bazılarının rahatsızlığı bundan!

***

Bugün Şırnak'ta 40 bin varilin üzerinde petrol çıkıyor. İkinci sırada Batman var. Orada da üretim 40 bin varili buluyor. Adıyaman'daki üretim ise 10 bin varil civarında.

Hedef büyük: Gabar ve Cudi dağlarında hummalı bir faaliyet devam ediyor. Dün hayal bile edilemezdi bunlar. Oraları terör örgütünün kontrolündeydi. Çevrede kampları bile vardı. Büyük mücadele verilerek ve bedeller ödenerek bu günlere gelindi.

Gelinen noktada Özhaseki'nin de büyük payı var. Terör örgütü hendekler kazıp "özyönetim" ilan ettiğinde o bölgedeydi. Elini değil, vücudunu taşın altına koydu ve bugünleri hazırlayan o cesur ve sıkıntılı mücadelenin içinde yer aldı.

Bazıları bunları bilmiyor, belli bir grup da bilerek ve planlı olarak yıpratmaya çalışıyor. Bu ülkeye tek kuruşluk faydası olmayanlar, hizmet üreten bu insanlara saldırıyor.

Durum bu olunca, bize de çalışan, proje ve hizmet üreten, ülkeye faydalı hizmetleri olan bu tip insanlara sahip çıkmak düşüyor.

<p>Kızılırmak nehri kenarında motoruyla gezen Cengizhan Örs, bitkin halde nesli tükenmek üzere olan

Yavru baykuş koruma altına alındı

Donmuş tavuk çözenler dikkat! Eğer sıcak suda bekletilirse…

Kayseri'de kamyonetler çarpıştı! 1 kişi yaşamını yitirdi, 4 kişi de yaralandı

''Türkiye'de Yılın Otomobili'' yarışmasının test sürüşleri gerçekleştirildi