• $ 6,0948
  • € 6,8225
  • 251.458
  • 86.072
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Ticaret savaşı yanlış varsayımla planlanıyor

Donald Trump ve Xi Jinping ülkelerini 1930 yılından bu yana dünyanın gelmiş geçmiş en kötü dış ticaret savaşına hazırlıyor. Ünlü filozof Sun Tzu‘nun en önemli tavsiyesi ise, “Düşmanını tanı ama kendini de tanı!” imiş. Ne ABD Başkanı ne de Çinli rakibi bu nasihatı pek bilmiyorlar, rakiplerini tanımıyorlar.

Şu andaki gidişata göre, bu ay sonunda dünyanın en büyük iki ekonomisi ceza vergisi tarifelerini, üretilen mallar ve emtea üzerinden 360 milyar dolar kadar bir miktarda koymuş olacaklar. Bu rakam geçen yıl 60 milyar dolar kadardı. Ve daha da artabilir! Bay Trump ve de Bay Xi , her ikisi de kendilerinin sonuçta ayakta kalacağını düşünüyor. Her ikisi de haklı olabilir mi?

Trump yönetimi Çin ekonomisinin ticaret savaşının artışı nedeniyle ipe asılmış durumda olduğunu sanıyor. Çin yöneticileri ise kasımda yapılacak olan ABD ara seçiminde Cumhuriyetçilerin kayıpları, Trump’ı geri adım atmaya zorlayacak diyor. 16 Ağustos’ta Trump’ın baş danışmanı Larry Kudlow Çin’in çökmüş durumda olduğunu vurguluyordu. Bazı ABD’liler, Çin’de yatırım ve de ekonomik büyümenin teklemeye başladığını söylüyorlardı.

Halbuki Çin’de yavaşlayan yatırım ve de ekonomik büyümeyi başlatan kişi ise, son dört dış ticaret görüşmesinin üçünde ABD takımının karşısında bulunan Başkan Yardımcısı Liu He idi. 2016 ilkbaharında Bay Xi’nin en güvendiği ekonomik danışmanı Liu He patronunu ikna etmiş ve de ülkenin dış borcunun çok arttığını ısrarla gündeme getirerek, Çin’in bazı riskli ve tehlikeli finansal yaklaşımlarını durdurmuştu. Bu da tabii daha yavaş ekonomik büyüme anlamına gelmişti.

12 trilyon dolarlık bir ekonominin yüzde 6.7 büyümesi, ekonomik kriz sayılamaz.

Tabii Çin tarafı, son döneme gelinceye kadar ABD ile bir ticaret savaşı gerçekleşecek diye düşünmediklerinden, risk azaltmanın bu yılın temel yaklaşımı olacağını düşünmediklerinden, ABD ile dış ticaret savaşı gündeme gelince, finansal riskleri azaltmaya başlamışlardı. Duruma reaksiyonları şu anlarda normal sayılmalı.

ABD Cumhuriyetçileri ise Parlamento ve de hatta Senato’yu kasımdaki ara seçimde kaybedebilirler ama bu gerçekleşirse, Trump, Çin stratejisini yükseltecektir. Yani Trump 8, 4 veya 2 yıllık başkan olsa da ve bundan sonra demokratik liderler iş başına gelse de, onların da bundan sonra Pasifik bölgesinde ticaret savaşları başlatabileceğini hesaplamak da gerek.

Türk tarihinin en acılı günleri hiç şüphesiz Milli Mücadele yıllarıydı
Milletin topyekun kurtuluş m

Milli Mücadele Yıllarında Ramazanlar | #Ramazanözel Bölüm 4

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Dört ülke Şahi209 için teklifte bulundu

Fırlatma işlemi başarısız oldu, parçalanarak halkın üzerine döküldü