• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
30 Ağustos 2018 Perşembe

Venezuela berbat fikirlerin kurbanı

Dünyayı fikirler yönetir. İyi fikirler zenginlik ve özgürlük yaratır. Kötü fikirler ise baskı ve de fakirlik yaratır! Özellikle siyasetçiler fikirlerin kurbanı olur... John Maynard Keynes, “Kendine güvenen pratik insanlar, entelektüel etkilerden muaf olduklarını düşünür ve sonunda da bir saçma iktisatçının kurbanı olurlar!” demişti.

Venezuela’nın gelişimine baktığınız zaman aslında her şey açıktır. 1914 yılına ülkede petrol bulunması ülkeye çok yüksek gelirler getirdi ve de önce oldukça serbet bir ekonomi gelişmesine yol açtı. 1950 yılında ise Venezuela kişi başına gelir açısından dünyada dördüncüydü. 1980’de Venezuela, dünyanın yirminci yüzyılda en hızlı büyüyen ekonomisi durumuna gelmişti. 2001 yılında ise Latin Amerika’nın en zengin ülkesi olmuştu. Ama Venezuela’nın baş ağrıları aslında çok daha önce başlamıştı. 1958 yılında devletin ekonomiye yaptığı etkiler ve bulaşma sonucu, fiyat ve döviz kuru kontrolları, yüksek vergiler, mülkiyet sınırlamaları, onlarca yıl durgunluğa yol açmış ve de 1960-1997 arasında kişi başına gelir her yıl az az olarak azalmaya başlamıştı.

Bugün dünyanın en yüksek petrol stoklarına sahip olan ülke büyüyemiyor ve hızla daralıyor. Enflasyon (yüzde 32 bin düzeyinde), despotizm, büyük çapta göç ve kriminal rezillik ve bol kepçe borçla her gün daha kötüleşme yaşanmakta. Venezuela ekonomisi 2017’de yüzde 14 daraldı ve de bu yıl için yüzde 15 daralma gündemde. Ekonomist Steve Hanke, yıl sonunda yüzde 65 bin kadar enflasyon olabileceğini vurguluyor.

Bu neden oldu? 1999’da başa geçen Hugo Chavez, Venezuelalıları sosyalizm denemeye ikna etmişti. Ve başkan olunca da 14 yıllık başkanlığı esnasında daha fazla oy alabilmek için yüksek harcamalara girişti. Chavez 2013 yılında mart ayında kanserden, gittiği Küba’da öldükten sonra, Chavez’in kızı Maria, 2015 yılında, 4.2 milyar dolarlık bir aile servetiyle ortalığa dökülmüştü. Chavez öldükten sonra şanssızlık petrol fiyatlarının düşmesini de getirince ve Maduro iş başına geçince de, bugünkü ‘rezalet’ gündeme geldi.

Venezuela adeta fikirlerin silahlardan daha kuvvetli olduğunu gündeme getirmiş oldu. Venezuela bugün totaliter bir sistemle yaşamakta ve binlece kişi de ülkelerinden başka ülkelere kaçmakta! Petrol ise kullanılamıyor. Yazık!

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Yeni varyant hızla yayılıyor... Kovid geçirip, tat ve koku kaybı

Beynimizin parmak izi, hastalıkları veya kişileri tanımak için kullanılabilir mi?

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!

Sosyal medyayı sallayan en ilginç illüzyonlar