• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
31 Ağustos 2018 Cuma

Brezilya’nın futbol başkanı mahkum oldu

Brezilya Futbol Federasyonu’nun başkanı 4 yıl hapse mahkum oldu ve de ilaveten milyonlarca dolar da ödemeye mahkum edildi. Ayrıca ABD’de mahkemeyi yöneten hakim, Brezilyalı’nın spor olayında, kanser gibi, büyük bir bela olduğunu söyledi.

Mahkum olan Jose Maria Marin, 40 kişilik büyük bir grupla ve bazı şirketlerle beraber, çok büyük bir sahtekarlık operasyonu yapılması sonrası, bazı FIFA üst düzey yöneticileriyle beraber, 2015’te Zürich’te yapılan toplantıda tevkif edilmişti.

Mahkemede kendilerini kurtarmaya çalışan kişiler, önemli televizyon ve de pazarlama faaliyetlerinde rüşvet almak ve rüşvet vermek faaliyetleri nedeniyle itham edilmişti.

Gruptaki kişilerden, 20 kişi kadarı ise suçlu olduklarını itiraf etti. Önemli bir kısmı da suçlarını kabul etmedi. Brezilyalı Başkan Jose M. Marin ithamları kabul etmemişti ama sonunda 6.55 milyon dolar rüşvet aldığı ortaya çıktı.

Geçtiğimiz günlerde aralık ayında Federal Mahkeme’de suçlu bulunan eski Brezilya Başkanı 1.2 milyon ceza ödemek zorunda kalırken, 3.3 milyon dolar da tazminat ödemek zorunda kalmıştı. Dört yıllık hapis cezasının hepsini çekmeyebilir ama ABD’ye cezasını çekmek için gitmek üzere beklerken, İsviçre’de beş ay kalabildi ve de mahkumiyetten sonra sekiz ay da hapiste yattı.

Marin, İsviçre’deki mahkemede sporu sevdiğini söyleyince mahkemenin hakimi Pamela K. Chen, “Sporu sevebilirsiniz ama sevdiğin sporun üstünde kanser gibisiniz!” demişti. Hakim, “Olay tamamen Marin ve ortaklarının açgözlülüğünden kaynaklanıyor! Bu olayın herkese ders olmasını istiyoruz!” diyerek durumu iyice gündemde tutmuştu.

ABD mahkemelerinin yöneticileri de Marin için 10 yıl hapis ve de Marin’e 6.6 milyon dolar finansal ceza vermişlerdi. Marin’in avukatları ise, 86 yaşında olması nedeniyle ve 13 ay hapiste kalmış olması nedeniyle, sadece 13 ay mahkumiyet verilmesini ve serbest bırakılmasını talep etmişlerdi.

Üzerinde hapishane kıyafetiyle mahkemeye gelen Bay Marin, “Karımdan ve ailemden miras kalan paralara da haciz koydular!” diyerek ağlamaktaydı.

Bir diğer futbol yöneticisi, Marin ile beraber tevkif edilen Paraguaylı Juan Angel Napout (Güney Amerika futbolu baş yöneticisi) ise önümüzdeki hafta, yani eylül başında mahkeme tarafından cezalandırılacak ve hükmünü öğrenecek!

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Binlerce yıllık oluşum yok olma sürecini yaşıyor

''Tuz Gölü'nü 30 yıla kadar kaybedebiliriz'' Korkutan açıklama!

Kaş'ta 'yakıcı denizanası' istilası