• $ 7,8158
  • € 9,4809
  • 461.388
  • 1330.87
Reklamı Kapat

Çin, kredi balonu ve bankerlik dümenleri!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2010 yılının son demlerinde Başkan Durmuş Yılmaz ile ve 2011 yılında göreve gelen yeni Başkan Erdem Başçı önderliğinde uygulanan politikalarla, alınan 'makro ihtiyati' önlemlerle ve BDDK- Merkez Bankası işbirliği ile sıcak para kökenli kredi balonu risklerinden ülkeyi korumakta büyük başarı göstermişti. Alınan tedbirler ülkemizde oluşmuş kredi balonunu söndürüp, ekonomiyi yavaşlatıp, cari denge açığımızı kriz yaşamadan ve tam tersine bilinçli önlemlerle kontrol altına almakta başarılı oldu.  Ülkemizdeki para politikası yaklaşımları Wall Street Journal'de J.Parkinson ve Financial Times gazetesinde de D.Dombie tarafından alay konusu yapılmaya çalışılmıştı. Ya Nobel alırlar ya da perişan olurlar şeklinde değerlendirilen yaklaşımlarımızı, ülke içinde de, yapılanları anlamayanlardan gelen çatlak sesler de bol miktarda desteklenmişti. Ancak bugün gelinen noktada uluslararası bankacılar dergisi The Banker, Merkez Bankası Başkanımızı dünyada ve Avrupa'da yılın 'Merkez Bankacısı' ilan etti. 
FİNANS KÖKENLİ BALON
Bugün Çin'de 'finans kökenli balon oluşuyor' değerlendirmeleri son dönemde oldukça sık gündeme gelmekte. 
Çin'de 2012 öncesindeki beş yılda 'kredi kökenli borç /GSYİH' oranı yüzde 60 oranında artmış bulunuyor. Sadece 2012 yılında kredi artışı yüzde 33 düzeyinde olmuş. Bu artış 2008 krizi öncesi ABD veya 1980'li yıllarda Japonya veya son dönemde Türkiye'de oluşan ve söndürülen kredi balonu gibi büyük bir şişme.  
Üstelik Çin'de bir de kayıt dışı çalışan kredi sistemi (bizde tefeci denen türden) ve gene aynen bizde geçmişte yaşanan banker skandalları benzeri gelişmeler ortalığa dökülmüş bulunuyor.
1.9 TRİLYON DOLAR!
Banker Kastelli veya Banker Yalçın Doğan vakası türü  bankerlik  yaklaşımlarda, Çin vatandaşlarının banka mevduatlarından çıkıp bankalar tarafından satılan ve yüksek getiri vaadeden bazı finansal ürünlere balıklama  daldığı konusu gündeme oturmuş. 
The Economist dergisinde aktarıldığına göre Çin'de 'China Daily' adlı resmi yayında geçenlerde çıkan bir makalede Xiao Gang adlı ve gelecekte Çin Merkez Bankası Başkanı olacağı konuşulan, halen de Çin'in en büyük dört bankasından birinin Genel Müdürü olan kişi yatırımcıları altı ay gibi süreler için  fon toplayıp çok yüksek getiri vaad eden yaklaşımlara karşı ikaz eden bir uyarı yapmış. Bizdeki banker olaylarında olduğu gibi bu fonlar kısa vadede yüksek getiri vaadi ile finansman sağlayıp uzun vadeli yatırımlarla bunun maliyetini  karşılamaya çalışan ama sonunda çökmeye mahkum Ponzi tipi dümenler. Ancak Çin'de 2012 sonunda bu tür yaklaşımların toplamda 1.9 trilyon dolar kadar fon topladığı konuşuluyor. Bu tür 'bankerlik balonlarının' geçmişte ülkemizde ve de tüm dünyada olduğu gibi, balon patladığı zaman önemli reel ekonomi sorunları yarattığı da biliniyor.
Bakalım Çin kredi balonu ve bankerlik tipi Ponzi yaklaşımları sonunda kontrol altına alınabilecek mi yoksa bizde 1982-1983 sürecinde olduğu gibi balon patlayacak mı?

Deniz Gökçe - Spor Diğer Yazıları

1-1 iyi sonuç

18.04.2013

Öldük dirildik

15.03.2013

Minik Azze ile sevimli Baron'un dostluğu

Minik Azze ile sevimli Baron'un dostluğu

Türkiye'deki havucun yüzde 70'i burada yetişiyor

Türkiye'deki havucun yüzde 70'i burada yetişiyor

Türk bilim insanları arıların gen haritasını ç

Türk bilim insanları arıların gen haritasını çıkaracak

Çin Seddi'nin bilinmeyenleri

Çin Seddi'nin bilinmeyenleri