• $13,2915
  • €15,1364
  • 762.074
  • 1857.4
10 Ocak 2013 Perşembe

Sanayi üretimi de canlandı

Sanayi üretim endeksi, kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11.3 oranında artarak son çeyrekteki büyüme performansı adına umut verdi. Ekim ayında sanayi sektöründe büyüme oranı eksi yüzde 5.7 olmuş, yani üretim bir önceki yıla göre azalmıştı.
Sanayi üretim endeksi verileri mevsimselliğe ve tatil günlerine göre düzeltildiğinde de sektörde üretim temposunun canlandığına işaret ediyor. Kasım ayında 131.7 olan endeks bir önceki aya göre yüzde 1.5 oranında artış sergiledi. Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 2.4 oranında daralma görmüştük. Dolayısıyla ekim ayındaki daralmanın sadece kısmen telafi edilebildiğini söylemek daha gerçekçi.
Sanayi üretiminde kasım ayında görülen canlanma, mevsimsel faktörler bir yana bırakıldığında sürpriz olmadı. Piyasa beklentisi yüzde 10 civarında büyüme artışı bekliyordu. Ancak mevsimsel düzeltilmiş kapasite kullanım oranının kasım ayında yüzde 72.8'e düşmesi kafalarda soru işareti oluşturmuştu. Düşük kapasite kullanım oranının etkisiyle ekim ayında görülen zayıf performansın kasım ayında da devam etmesi beklenebilirdi ancak korkulan olmadı. Zaten kapasite kullanım oranlarında da aralık ayında ciddi bir düzelme gerçekleşti.
Aşağıdaki grafik kapasite kullanım oranı ile sanayi üretimi arasında paralel gidişatı özetliyor. Her iki grafik de mevsimsel dalgalanmalara göre düzeltildiğinden trend değişiklikleri önemli.

"denis.20130109223753.jpg"

 Dikkat edilirse imalat sanayi kapasite kullanımında kasım ayı da dahil olmak üzere 2012 genelinde sürekli bir zayıflama söz konusu idi. Bu durum aralık ayındaki hızlı yükselişle son buldu ve 2013'ün ilk aylarında da devam etmesi bekleniyor. Bu duruma karşılık sanayi üretiminde 2012 genelinde dalgalı ama aşağı yönlü olmayan bir tempo izledik. Yani kapasite kullanımındaki düşüşler sanayi üretimindeki nihai üretimi kalıcı bir şekilde etkilemedi. Aralık ayından itibaren yükselişe geçen kapasite kullanım oranı, sanayi üretiminde de yukarı yönlü bir trendi haber veriyor. Bu açıdan 2013'ün ocak ve şubat aylarına ilişkin veriler önemli. Tabii bir de kış mevsiminin ve soğuk hava şartlarının bu sektörü ne kadar etkileyeceğini göz önüne almak gerekiyor.
Sanayi üretiminde 2012 için yüzde 3'lük bir artış hesaplıyoruz. Bu da cari açığı azaltmak için devreye konulan yumuşak iniş senaryosuyla uyumlu. Son çeyrek açısından bakacak olursak ekim ve kasım aylarında sanayi sektöründe büyüme oranı yüzde 2.4. Aralıkta daha yüksek bir oran gerçekleşmesi durumunda bu rakam yüzde 3'ün üzerine çıkacaktır. Bu da dördüncü çeyrekteki büyüme oranını yukarıya çekecek.
Özetle, ekonomide yumuşak inişin sonuna gelindi ve toparlanma işaretleri belirginleşmeye başladı.

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı