• $ 7,3367
  • € 8,6635
  • 452.969
  • 1114.18
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Dünya Bankası’na yeni başkan adayı

5 Ocak Salı günü ABD Başkanı Donald Trump, David Malpass adlı oldukça kritik bir kişiyi, Dünya Bankası’nın başkanı olmak üzere aday gösterdi. David Malpass, ABD Hazinesi’nde uluslararası sorunlar konusunda yöneticiydi ama Dünya Bankası’na yaptığı negatif eleştirilerle de çok dikkati çeken birisi olarak da tanınıyor. Malpass diğer taraftan nisan ayında World Bank’ın ABD’den 13 milyar dolar fon almasını da sağlamıştı. Ama Malpass yardımların daha çok gelişmekle uğraşan ülkelere verilmesi gerektiği tezini de, sık sık desteklemekteydi.

Dünya Bankası’nın yeni başkanı, bankanın yönetim kurulu tarafından atanacak. Dünya Bankası Yönetim Kurulu, 7 Şubat Perşembe gününden itibaren yeni başkanı atama konusunda tartışmaya başladı.

Ancak ABD’nin seçimde, kağıt üzerinde sadece yüzde 16 oyu var. Mesela Avrupa Birliği gibi bloklarınsa yüzde 26 oyu bulunuyor. Ama Avrupalılar, ABD’nin banka başkanını seçmesinden rahatsız olmuyorlar, çünkü şu andaki Fransız Finans Bakanı asıllı Bayan Christine Legard gibi, başkandan sonra seçilen diğer yöneticiler de sıklıkça Avrupalı olabiliyor.

Aslında David Malpass’ın atanma fırsatı da, bir önceki Dünya Bankası Başkanı olan Jim Yong Kim’in, vaktinden evvel görevinden ayrılma kararı alması sonrası gerçekleşti.

Atanınca eleştiriler başladı

Üstelik şimdi de hiç bir Amerikalı da aday olmayınca, adaylık David Malpass’a kaldı. Ama tabii eleştiriler de başladı.

7 Şubat tarihli Financial Times Gazetesi, David Malpass atanmasını, atanma tam açıklanmadan eleştirmeye başladı.

Dünya Bankası, 1968-1981 arasındaki Robert Mc Namara‘dan itibaren, ABD kökenlilerin ideolog olanları pek atamamıştı. Ancak sürüç içinde bunun istisnaları da bulunuyor. Örneğin George Bush, savunma yöneticiliğinden Paul Wolfowitz’i seçmişti, bu da pek iyi olmamıştı.

Veya şu anda istifa etmiş olan Jim Yong Kim ise, çok iyi bir banka yöneticisi olmakla beraber, pek de genel uluslararası ekonomi bilgisi veya birikimi yokken göreve atanmıştı.

Şimdiyse Dünya Bankası'nı yıllardır çok eleştiren David Malpass’ın atanmasının sonucu ne olacak, pek bilinemiyor.

Kuyumcuya kadın kılığında girdiler, altınları çaldılar, işyeri sahibini vurdular! Film gibi soygun k

Kuyumcuya kadın kılığında girdiler, altınları çaldılar, işyeri sahibini vurdular! Film gibi soygun kamerada

Bingöllü usta doğadan topladığı malzemeleri sanat eserine

Bingöllü usta doğadan topladığı malzemeleri sanat eserine dönüştürüyor

Sıkça tükettiğimiz besinlerin yararları ve zararları

Sıkça tükettiğimiz besinlerin yararları ve zararları

Yıldırım-5 Amanoslar Operasyonu başladı

Yıldırım-5 Amanoslar Operasyonu başladı