• $15,9097
  • €16,9117
  • 948.267
  • 2372.35
25 Ocak 2019 Cuma

Yavaşlayan büyüme Çin'i test ediyor!

Çin’in ekonomik büyümesi 2018 yılında, son 30 yılın, belki de en düşük yıllık büyümesini yaşadı. ABD ile çekişmeli dış ticaret ve sorunlu ekonomik büyüme dünyanın ikinci en büyük ekonomisi olan Çin’i 2018 yılında oldukça zor biir duruma soktu.

Çin’in büyümesi son aylarda epey geriledi. Büyüme 2018 yılında ise geçtiğimiz pazartesi günü açıklanan verilere göre, yüzde 6.6 büyüme oranına gerilemiş oldu. Bu da ülkede 1990 yılndan bu yana görülen en düşük büyüme oranı. Dördüncü çeyrekte ise bir evvelki yıla göre bakıldığında ancak yüzde 6.4’lük büyüme elde edildi.

Yavaşlamanın arkasında imalat sanayiinin azalması, devletin ve de şirketlerin büyük yatırımlar yapma çabası, konut satışları ve de tüketici harcamaları vardı. Ayrıca ABD ile Çin arasında dış ticaret gerilimi nedeniyle son dönemde yaşanan sorunlar da, Çin’de ekonomik yavaşlamayı ortaya çıkarıyor.

IMF, Çin’in büyümesinin bu yıl da yüzde 3.7 oranından yüzde 3.5'e doğru inmekte olduğunu tespit ediyor. Temmuz 2018’de yüzde 3.9 büyüme tahmini bile vardı ama ekim ayında ise yüzde 3.7’ye kadar inmişti. Şimdi ise yüzde 3.5 seviyeleri konuşuluyor.

Ancak ortada bir resesyon henüz

pek olmasa da, IMF’in yöneticisi

direktör Christine Lagarde, World Economic Forum’un, İsviçre’ekonomilerinde geçen pazartesi günü yapılan yıllık toplantısında, “Global büyümede dikkati çeken bir azalma gündeme gelmekte” ifadelerini kullandı.

Çin ekonomisinin sağlık durumu ve de diğer global ülkelerin borsa yatırımcılarının geçen yıl ve de 2019 yılbaşındaki durumuna rağmen, gene de Çin’de son 15 yılda ilk defa iPhone satışlarında getiri azaldı.

Azalan ücret artışı ve de artan konut borçları, Çin tüketicilerini girişimlerinde sıkılaştırma yaratıyor.

Yancheng adlı kentte, doğu Çin’de, giyim eşyaları yapan giyim eşyası satıcıları satışlarının yüzde 30 düştüğünü söylemekteler.

Mr. Lou, “Geçtiğimiz yıl felaket bir yıldı ve de işler yeniden toparlanıyor demek de bugün pek mümkün değil” diyor. Mr. Lou, “Bu durumda çalıştırdığım insan sayısını azaltıyorum ve de hesapları kapatabilmek için de, borç almaktayım!” diyor. Yancheng Ticaret Odası Baş Yöneticisi ise, “2019 yılında çok yüksek dozda belirsizlik var!” görüşünü dile getiriyor.

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak