• $15,953
  • €16,9309
  • 952.532
  • 2372.35
23 Ocak 2019 Çarşamba

Örnek bir aile: Bezos Ailesi!

The Economist dergisinin 19 Ocak tarihli sayısında, 70’inci sayfada ilginç bazı bilgiler var. Amazon şirketi dünyanın en büyük ve değerli şirketlerinden biri ve patronu da parasal olarak en zengini. Amerikan şirketi Amazon’un patronu ise Jeff Bezos.

Bezos, hep şunu söylermiş: “Hayatınızda sizi seven ve de destekleyen kimseler varsa siz de risk alabilirsiniz!” Dünyanın en zengini olan Jeff Bezos, 25 yıllık evli olduğu karısını boşarken (karısı şirketin kurucularından da biriydi) çiftin ayrılmaya karar vermiş olması, her ailede sorunsuz gündeme gelmez. Ailenin çiftinin boşanması birçok ailede önemli sorunlar yaratır, hele aile dünyanın en zengin ailesi ise ve boşanıyorsa! Mesela Wynn Resorts adlı diğer bir büyük şirketin kurucusu Steve Wynn karısı tarafından bırakılmadı, tersine hep karısı tarafından izlendi. 2010 yılında da felaket derecede kavgalı bir boşanma gerçekleşti. Wynn’in karısı boşanmayı ancak her şeyin kontrolünü kendi eline alarak, kabul etti. Wynn’ın karısı grubun en büyük ortağı oldu ve de yönetimde de değişiklik yapmaya başladı.

Bezos Ailesi ise Washington'da yaşamakta. Boşanmaları kavgasız gürültüsüz sulh içinde gerçekleşti. Bayan Bezos eşi tarafından sahip olunan toplam servetin yarısını sorunsuz olarak aldı. Eşinin serveti 137 milyar dolardı. Bay Bezos şirketin aslında hepsine de sahip değildi. Bezos, Amazon’un sadece yüzde 16’sına sahipti. Bezos özel oy haklarına da sahip değildi.

Bezos hisse sahibi diğer ortaklarını rahat ettirmek için, William Klepper adlı Columbia Business School Üyesi bir uzmanı da, şirketin kontrolünü ve önemli yeni kararlarını düzenlemek için görevlendirmiş.

Boşanma geçiren yöneticiler genelde bazı sorunlar yaşar. Ama Jeff Bezos evlilikte boşanmış fakat şirketi boşamamış ve de hukuk oyunları hiç oynamayıp, şirkette görevini yapmaya da devam etmiş. Tabii işini de önceki gibi düzgün yapıyormuş.

Amazon, Standard and Poor 500 endeksini bir evvelki yıl yüzde 33 geçmiş. Geçen on yılda ise aynı endeksi yüzde 2000 geçmiş bulunuyor. Son dönemde, Stanford Üniversitesi tarafından yapılan incelemede, Bezos yerinden alınması en zor yönetici olarak değerlendirilmiş. Bezos’la şirketin diğer yatırımcıları arasında sevgi ve saygı hâlâ devam etmekteymiş. Paraya teslim olmayan ve böyle yaşayan çok fazla kişi, ABD’de bile pek yok!

<p>CATS, İnsansız  Hava Araçları, helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı  h

İnsansız hava araçlarının gözü 'CATS'

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak