• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
5 Şubat 2019 Salı

Tenis şampiyonu yarım Japon olursa ne olur?

Avustralya Open Tenis Şampiyonası, dünyadaki en çok şöhretli olan spor (tenis) turnuvalarından biridir. Bu yılki, Tenis Şampiyonası Turnuvası finali, 26 Ocak’ta oynandı. Kadınlar şampiyonluğunu Japon asıllı Naomi Osaka kazandı ve dünya kadınlar birincisi oldu. Bu büyük bir başarıydı.

Ailesi turnuvaya gelememişti. Çünkü annesi Japonya’nın en kuzeyindeki ada olan küçük Hokkai Adası'nda yaşamaktaydı. Yaşadığı kentin adı da Nemuro idi. Tabii ki adadaki kentteki Japonlar çok sevindi. Kentin binalarındaki salonlara, resimler asıldı. İmzalı raketlerin ve tenisçinin fotoğrafları da, sergilendi, tenis kıyafetleri de gösterildi. Dedesi de kızlarının başarısını hep gündemde tuttu.

Tabii aslında Japonya’da bazı şeyler ‘Japon’ sayılmaz. Japonya’da hem anne ve baba Japon ise ve de Japonca konuşurlarsa ve Japon gibi davranırlarsa Japon sayılırlarmış meğer.

Ama Bayan Osaka, yani şampiyon olan kız, zaten ABD’de büyümüştü, üstelik de sadece yarım Japon’du, çünkü babası Haiti’liydi. Hatta annesi dedeye kızlarının yarım Japon olduğunu söyleyince dede, yabancıyla evlenen kendi kızını bile reddedivermişti.

Osaka ülkede çok meşhur

Japonya’da aslında herkes şampiyon olmayı severdi ama durum da biraz karışıktı. Şampiyon Bayan Osaka biraz fazla ‘esmer’di, yani hafifçe zenci bile sayılabilirdi. Bu sorunu ortadan kaldırmak için Nissin adlı bir makarna fabrikası sahibi bir teknik yaklaşımla, Şampiyon Bayan Osaka’nın cildini ve de saçını iyice açık renk yapmayı becerdi.

Osaka, Japonya’da çok meşhurdu, okullarda meşhur olması nedeniyle de itibar görmüştü.

Bundan 20-30 yıl evvel olsa, Osaka şampiyon olsa da, hoşgörüyle karşılanmayacaktı, yabancı sayılacaktı. Ama birçok şey değişiyor. Bugün ise evli Japonların yüzde 3.4 kadarı yabancıyla evli. Ülkede de bugün geçmişin üç misli yabancı yaşamakta ve de çalışmakta. Artık geçmişin üç misli kadar yabancı Japonya'da yaşamayı seçmiş.

Japonya 22 yaşın üstündeki kişilere çifte vatandaşlık vermiyor. Bayan Osaka da 22 yaş nedeniyle tercih yapmak zorunda. Ekim ayında Amerikan vatandaşlığını iptal ederek Japon sporcusu olarak mı kalacak, yoksa Amerikalı olarak kalmaya devam mı edecek?

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak