• $15,5017
  • €16,1521
  • 901.304
  • 2419.23
1 Şubat 2019 Cuma

Kongo Cumhuriyeti’nde büyük seçim dümeni

Afrika’nın Kongo Cumhuriyeti’nde, Felix Tshisekedi adlı kişinin seçimde başbakanlığı kazandığı resmen ilan edilince, Bay Felix başarısını bir kadeh şampanyayla kutlamıştı. Güney Afrika’nın Başkanı Cyril Ramaphosa da Bay Felix’i tebrik etmiş ve herkese de, dostunun seçimi kazandığını ilan etmişti. Ama bütün tebrikler, meğer aslında sahteymiş!

Seçimi büyük bir oy farkıyla kazanan da, aslında Martin Fayulu adlı petrol şirketi yöneticisiymiş. Kongo’da seçimlerin sonuçlarının hep sahte olduğunu bilen Kongo’daki Katolik kilise rahipleri ise, seçimde dümen olmasını engellemek ve gerçeği kontrol etmek için, 40 bin kişiyi göndermişler. Gerçekten de Bay Fayulu oyların yüzde 59’unu almıştı.

Seçimi kazandım diye ortada dolaşan Bay Felix ise, aslında oyların sadece yüzde 19’unu alarak ancak ikinci olmuştu. Yani önce ilan edilen seçim sonuçlarının, ne gerçekle ne de hukukla hiç ilgisi yoktu. Hatta Bay Felix, ülke yönetimini ortak olarak yapalım şeklinde bir yaklaşıma bile girmişti. Güney Afrika Birliği ise, oyları bir kere daha sayalım diyordu.

Kongo aslında çok ilginç bir ülke. Çok büyük bir ülke ama hiçbir zaman siyasette dürüst yönetilmemişti. İtiraz etme gündeme gelirse de, kavga ortaya çıkabilirdi. Kongo’nun 1998’den 2003 yılına kadar olan döneminde, savaş çıkmış, Afrikalı dokuz ülke birbirine girmiş ve de nerede ise 5 milyon kadar kişi ölmüştü. Çoğunluğun çok önemli bir kısmının da, açlıktan öldüğü de konuşuluyor. Kongo’nun 80 milyon kadar nüfusundan 4 milyon kadarı evlerinden kaçmışlar ve de 13 milyon kadar kişi ise tamamen insani desteğe muhtaç hale gelmişti.

Kongo’nun büyük seçim dümeni aslında kimseyi kandırmıyor. Kongo’nun hukuka bağlı bir durumu hiç olmamıştı. Ülke büyük ekonomik sorunlarla yaşıyordu. Baskı vardı ve de insanlar çok zorlanıyordu.

Afrika Birliği aslında tamamen güçsüz değildi. Seçim için darbelere dayanmak 2000 sonrasında 38 adetten 15 adete de inivermişti.

Ama mesela Zimbabwe’de Robert Mugabe’nin 2017 yılındaki yaklaşımıyla, kargaşacı Emmerson Mnangagwa’nın yerine Mugabe’nin geçmesi ise, dürüst bir yaklaşımdı. Zimbabwe Bay Mnangagwa ile kargaşa içindeydi.

Kimse de Bay Felix seçim yapmıştı diyemez. Ama Afrika, liderlerini özgürce ve gerçek hukukla seçmediği sürece, liderlerini serbestçe seçemez!

<p>T-129 ATAK ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirdi. Helikopterin ilk teslimat ise  2

TAARRUZ VE TAKTİK KEŞİF HELİKOPTERİ - T129 ATAK

Kupa artık sahibinin ellerinde!

Başkan Erdoğan Bir Şiir Bir Hayat-Zindandan Mehmed'e Mektup Sergisi'ni gezdi

Başkan Erdoğan Katar emirini Vahdettin Köşkü'nde kabul etti