• $13,5777
  • €15,3294
  • 799.294
  • 1951.17
17 Nisan 2019 Çarşamba

Slovakya ve yeni başkan adayını tanıyalım!

Önce pek yakından tanımadığımız Slovakya ile ilgili biraz bilgi derleyelim ve sonra da 6 hafta sonra seçimde aday olacak olan yeni başkan adayları güleryüzlü ve insancıl Bayan Zuzana’yı tanıtalım.

1918’de Birinci Dünya Savaşı’nın ardından Çekoslavakya olarak kurulan devlet, 1992’de Çek Cumhuriyeti ve de Slovakya olarak ikiye bölündü. 1 Şubat 1995’te Slovakya ile AB arasında anlaşma imzalandı. 27 Haziran 1995 tarihinde ise Slovakya tam üyelik başvurusunda bulundu. 1997’de Lüksemburg zirvesinde, Slovakya’nın genişlemenin ikinci halkasında yer alması kabul edildi. 2002’de Kopenhag zirvesinde ise Slovakya’nın Mayıs 2004’te tam üye olarak AB’ye katılması kararı alındı.16 Nisan 2003’te de Atina’da diğer 9 aday ülkeyle beraber Slovakya’nın katılma anlaşması imzalandı. 5.4 milyon nüfusu ülkenin dili de Slovakçadır. Ama genelde toplum İngilizce de konuşur. Dini ise Roma Katolik dinidir. Ülkeni başkenti Bratislava kentidir. İlginçtir ama Polonya ve de Çekoslavakya daki liberaller son dönemde Slovakya ile oldukça ilgilenmeye başlamışlar. Özellikle Polonya ve Macaristan çok sıkı yönetilen ülkelerken, birçok kişi de Slovakya’ya geçmeye başlamış.

15 Nisan günü Financial Times gazetesinin, ikinci sayfasındaki uluslararası bölümde bildirildi. Slovakya’nın başkanlık seçiminde Bayan Zuzana Caputova, başkan olarak seçilmiş. Bayan Zuzana seçilmesinin akşamında hemen bir parti yapmış. Güler yüzlü bir bayan, sonunda Slovakya’nın lideri olmuş. Biliyoruz ki Macaristan’da Viktor Orban ve de Polonyada Jaroslaw Kaczyinski adlı ‘euro sceptic’ liderler, AB ile sürekli itişip kakışmaktalar, aşırı milliyetçiliğe çok aşırı önem veren kişiler, bunların ikisi de. Ama Bayan Zuzana Caputova, Financial Times’taki kocaman resminde gülerken görünmekte. Elinde de çiçekler var. O yeni bir tip siyasetçi galiba! Slovakları Zuazana’dan önce yöneten önceki Başkan Andrej Kiska da, neredeyse Avrupa’nın en yumuşak yaklaşımlı yöneticisiydi. O ayrıldı ama yerine çok yumuşak bir insan olan Bayan Zuzana seçildi.

Bayan Zuzana’nın altı hafta sonra yapılacak esas seçimi kazanması için, kendisine biraz da destek vermek gerekecek! Çünkü Slovakya’da pek parti gücü yok ama yönetici adayının özelliği önemli. Bayan Zuzana da çok önemli bir kişi!

<p>Bu zamana kadar rol aldığı projelerle büyük bir hayran kitlesi elde eden ünlü oyuncu Murat Serezl

Yeni projesini ilk kez AKŞAM'a anlattı

Çay tiryakilerine kötü haber! Öyle bir zararı var ki...

Bizi böyle kandırıyorlarmış! Tüm hileleri ortaya çıktı

Çıngıraklı yılanın kuyruğunda bakın ne var!