• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
9 Nisan 2019 Salı

Tottenham Hotspur yaptı FB neden yapamasın?

Ülkemizde Fenerbahçe takımı nihayet son dönemde sağlam bir maddi durum ve güçlü bir yeni yönetim yapısı için hazırlanıyor. Başarılı olamamaları için hiçbir neden yok. Bunu nasıl düşünüyorum? Çünkü bu yıl gündeme getirilen önlemleri çok yakından izledim. Ama bir de İngiltere’ye bakalım.

İngiltere’nin Premier Lig takımı Tottenham Hotspur, en son 1961’de şampiyonluk kazanmış, önemli bir lig sonucu başarısını da, uzun zamandır gerçekleştirememiş bir takımdı. İngiltere’de futbolda yıllık kazanç, sonuç olarak 30 Haziran’da açıklanır. 30 Haziran 2017’de, vergi öncesi 51.7 milyon sterlin kazanan Tottenham, 2018’de 138.9 milyon sterlin kazanmış. Bu yıl ise çok çok daha iyi bir duruma gelecek. Bir yeni stat yaptırdığı için Wimbledon ücreti de ödemeyecek.

İlginçtir mesela, Tottenham HSBC, Goldman Sachs ve Bank of America Merrill Lynch adlı finansal kurumlardan 5 yılda geri ödenmek üzere 537 milyon sterlin kredi almıştı. Tottenham’ın ligde son defa şampiyon olması 1961’de gerçekleşmişti. Takım o günden bu yana da hiç şampiyon olmamıştı ama şimdi gereken yaklaşımları gündeme getiriyor. Şimdi kendi stadı olması da önemli bir faktör. Tottenham son yaklaşımlarıyla, futbolun finansal elitleri İspanya’da Real Madrid ve Barcelona ve de İngiltere’de Manchester United ve de Almanya’da Bayern Münich gibi kurumlara da benzemeye başlamıştı.

Bu kulüpler aslında ligin sonunda net en az yıllık 150 milyon sterlin gelir elde etmekteydiler. Mesela geçen sezonda ise, Tottenham savunmacı oyuncusu Kyle Walker’ı 73 milyon sterline Manchester City takımına satmıştı. Tottenham son dönemde oyuncu satışlarından, son 16 ligde 62.2 milyon sterlin kazanmıştı. Avrupa maçlarında ise bir evvelki sezonda 44.6 milyon kazanç elde etmişti. Bilet fiyatlarından ise 42.6 milyon sterlin kazanmıştı. Tottenham’ın kendi stadı Wimbledon gibi 100 bin kişilik değildi ama 36 bin kişilik kapasitesi de yeni stadyum için iyiydi. Şimdi Tottenham’ın tribün gelirleri, daha önceki 19 milyondan 42.6 milyona çıkmış. Kendi stadı olmak önemli bir durum tabii.

Fenerbahçe yeni yönetimle, yakında çağdaş bir düzen ve gelir yaratıyor olacak. Çünkü Fenerbahçeliler gereken desteği canlandırdılar!

<p>900 bin civarındaki mükellef yıllık  beyannameden muaf sayıldı. İnternet üzerinden sosyal içerik

Vergi kanunu Meclis'ten geçti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de Din Eğitimi Sempozyumu'na katılarak konuşma yaptı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ekim 2021)

Kumanda görünümlü tabanca, polisi yaraladı