• $9,2664
  • €10,7696
  • 526.739
  • 1409.56
2 Nisan 2019 Salı

Trump ve harcamalar nereye yapılacak sorunu!

ABD ekonomisi yazımıza, ABD ekonomik verileriyle başlıyoruz. ABD gayri safi üretimi 2018 son çeyreğinde yüzde 3.1’di, üretim 2019’un ilk çeyreğinde ise yüzde 2.6 kadardı ama 2019 sonu için yüzde 2.3 üretim tahmini konuşuluyordu. Tüketici fiyatları ise yılın ikinci ayında yüzde 1.5 kadardı ama 2019 sonunda yüzde 2.2 olması da bekleniyordu. İşsizlik oranı ise şubatta yüzde 3.8 civarına gelmişti. 2019 için cari denge açığı tahmini ise yüzde eksi 2.5 kadardı. 2019’da yıllık bütçe açığı ise eksi yüzde 4.9 olmuştu. Faizler ise 10 yıllık kamu bonolarında bir yıl önce yüzde eksi 41 kadarken değişerek, 2019’da en son dönemde yüzde 2.4’e gelmişti. Bu veriler, ABD ekonomisi ve yönetimi tarafından önceleri gerçekleştirilen, normal ve makul değerlere harcanmıştı. ABD Başkanı Donald Trump, bu verilere acaba ne diyordu?

30-31 Mart tarihli The New York Times Gazetesi’nde Jim Tankersly adlı yazar Trump’ın geleceğe dönük tahminlerini piyasadaki tahminlerle karşılaştıran bir inceleme yayımladı. Trump daha yüksek faizler çıkmasını istemiyordu. Zaten vergileri de 2017’de indirmişti. Ancak Ticaret Bakanlığı’nın, bir evvelki yılın büyümesine bakarak gerçekleştirdiği detaylı ekonomik ve araştırmaya dayanan gelişmeler, iyimser takılan Trump’ın ve Beyaz Saray tarafının fikirlerinin, tam tersiydi: Piyasa insanları zirvedekilerin tercihini kötümserlik olarak değerlendirmişti. Trump, ABD ekonomisinin gelmiş geçmiş en iyi dönemini yaşadığını ve yaşayacağını vurguluyordı.

New York Times’taki altı çizilen yazılar ve incelemeler de normal insanların en gerçekçi olanlar olduğunu gösteriyordu. Mesela bu yıl Trump ve tayfası savunma harcamalarını artırmışlar ve paraları bunun için harcamışlardı. Diğer taraftan paralar askeriye için harcanınca, elde kalan kaynaklar insani harcamalara gidememiş ve artan talep karşılanamadığı gibi, ekonominin büyümesine ve insanların yaşamına da harcama yapılamamıştı. Demokratlar iş başına gelince de vergi azaltan yaklaşımlara mı yoksa insanları mı fon harcayacak, bilinmez...

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi