• $8,5667
  • €10,1533
  • 496.047
  • 1359.55
12 Nisan 2019 Cuma

IMF: Global büyüme yavaşlamaya başladı

IMF’nin geçtiğimiz günlerde yayımladığı yıllık raporunda 2019 ve 2020 yıllarında büyük ekonomilerin yavaşlayacağı gündeme getirdi.

Global büyüme, 2018 yılı yazına girilirken yüzde 3.8’den yüzde 3.2’ye inmiş, bu da sanayi üretimini ve dünya ticaretini önemli ölçüde etkileyerek yavaşlamalarını gerçekleştirmişti. Gene de dünyada resesyon yoktu ama resesyon eğilimleri az da olsa hissedilmekteydi. IMF’ye göre, ABD ile Çin arasındaki ilişkinin sorunlu olması, bazı şirketlerin resesyon tehlikesinden korkar olmaları, finansal kondisyonların sıkılaşması ve politika belirlenmesinin de bol kepçe olması belirsizlik yaratmaktaydı. IMF yukarıda anlatılan nedenlerle bu yıl içinde büyümenin azalma yaşayarak, yüzde 3.3’ün üstüne çıkamayacak durumda olduğunu vurguluyordu. Ama 2020’de ise, yüzde 3.6 civarında olabilecek gibiydi. Fakat, global ticaret gerilimleri, Avrupa ekonomisinden doğabilecek şoklar ve Çin’in sorunları da, risk yaratabilecek konular.

IMF’nin baş ekonomisti Gita Gopinath da, ticaret politikalarından doğacak gerilimler, otomotiv sektöründe olabilecek ticari sorunlar ve Brexit riskleri zaman zaman sorun yaratabilecek şeyler demekte. Global ekonomide çok konuda düşünülemeyen riskler bile ortaya çıkabilir diye de düşünülüyor. IMF yılda iki defa büyük IMF raporu hazırlamakta. Nitekim bu yılın ilk yayını birkaç gün evvel yayımlandı. Rapor, piyasa insanları için Almanya, Fransa ve İtalya gibi önemli ve büyük ekonomilerde de, neler olabileceğini tartışıyor. Fakat IMF’nin global büyüme için 2020 incelemelerinin sonunda, ABD’nin bir sonraki, ülke içindeki seçiminde, sadece yüzde 1.7 büyümesi olabileceğini vurguluyor. Ve hatta daha önceki yüzde 3 büyüme temelli ülkelerden bazıları için, yüzde üç oranının yarıya inebileceğini de vurguluyor.

Gene de, IMF’nin büyüme tahminleri, çok daha iyimser. IMF global ekonominin 2020 yılının ilk yarısında, yıllık global büyümenin gene de yüzde 3 oranını aşacağını vurguluyor.

<p>Türk SİHA'ları neden rağbet görüyor? Tek sebebi sahadaki başarıları mı? Amerikan Forbes Dergisi,

Forbes Türk SİHA pazarını yazdı

TBMM Başkanı Şentop, Bakü'de Parlamento Başkanları Birinci toplantısına katıldı

Çanakkale Köprüsü'nde son durum

Kitap yazmak için yola çıktı, 210 günde yürüyerek 76 şehir gezdi