• $28,9778
  • €31,846
  • 1903.54
  • 8009.33
26 Mart 2019 Salı

Yatırımcılar kamu bonolarına yöneldi

Geçtiğimiz birkaç günde global finansal piyasalarda ekonomik yavaşlamanın derinleşmesi hisse senetlerine olan talebi de azalttı. Alman kamu bonolarının getirileri de eksiye doğru inerken yakından izlenen ABD hazine piyasası endikatörü resesyon korkularını yaymaya başladı.

Almanya’nın imalat sanayiisinin daralması görülünce otomobillerin talep edilmesi de iyice yavaşladı. ABD Merkez Bankası tarafından daha tedbirli tonlar kullanılırken, yatırımcılar bu yılki riskli durumlar da dalgalı olabilecek duruma mı gitmekte diye endişelerini yükseltti.

Hisse senetleri bu gelişmeler sonrası bono faizlerinin yavaşlığını izleme durumuna geçti. Standard and Poor 500 New York’ta yüzde 1.6 azaldı. Avrupa’nın en büyük firmalarını izleyen Stoxx 50 ise yüzde 1.8 azaldı. En önemli durumsa Myles Bradshow’a göre Alman verilerinde yaşandı. İnsanlar ellerinde kârlı bir şey varsa derhal satmaya başladılar ve de global büyüme soru işareti olmaya başladı .

On yıllık Alman bonolarının faizleri 2016 yılından bu yana ilk defa sıfırın altına indi ve de fonu yönetenler güvenlik almaya ve de küçük kayıpları düşünmeden, kurumların sağlamlığını sağlama konusuna önem vermekteler.

ABD’de üç aylık hazine bonoları getirisi 10 yıllık borç senetlerinin getirilerini geçti. Bu tür gelişmeler her ABD resesyonundan önce gündeme gelir. 10 yıllık hazlne borçlarının getirisi de yüzde 0.09 düşmüş ve de yüzde 2.45 düzeyine gelmişti. 2018 yılında eylül ayında da ayni faizler, yüzde 3.26 düzeyinden yüzde 2.45 düzeyine inmişti.

Ancak bu yılın ocak ayından bu yana FED, ABD’nin durumunun kötüleşmesini kontrol altına almaya başlamış gibi görünüyor. Fakat Amerikan Merkez Bankası’nın efratının, ülkenin durumunu iyileştirebildikleri mi, yoksa bozulma da başlıyor mu konusu, henüz karar verilebilir durumda değil.

Geçen yılın sonunda yani 2018 yılında, piyasalar düşmeye başlamıştı. Ama Merkez Bankası da faizleri azaltarak zor durumdakilere destek vermeye başlamıştı.

Bonolar sakin kalırken ve de hisse senetleri de değerlenmeye başlarken de yatırımcıların daralmaya destek verdikleri görülmemişti. Fakat, her şeye rağmen durum tam belli denemez!

<p>İçişleri Bakanı Yerlikaya'dan yapılan açıklamada 'Akaryakıt Kaçakçılığına yönelik 46 ilde eş zama

Akaryakıt kaçakçılığına yönelik 46 ilde eş zamanlı operasyon

Sağanak nedeniyle araçlar sürüklendi, iş yerlerini su bastı

BM Genel Merkezi'nde Filistin sergisi açıldı

İşgal altındaki Gazze'de yaşam dramı