• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
30 Mart 2019 Cumartesi

Polonya’da göçmen paradoksu yaşanıyor!

2015’te Polonya’da aşırı sağcı ‘Hukuk ve Adalet’ adlı parti, başka ülkelerden göçmenleri almamaya başlamıştı. “Polonya Polonyalılar içindir!” diyorlardı. Bu durum AB’de de sorun yaratmaktaydı.

Ama sonunda Polonya çalışacak insan bulamayınca, Ukrayna’dan gelen ve Hıristiyan olan emekçileri işe almaya mecbur olmuştu. 2017’de Avrupa’yı değiştirmek ve Hıristiyan yapmak istiyoruz demeye de, başlanmıştı. Ama diğer taraftan ilginç bir farklılık da gündeme gelmişti. AB’nin hudutları açıklanmıştı ve özetle de en çok Britanya’ya göç etmekteydiler.

Eurostat’a göre 683 bin kişilik yabancı, Polonya’da ilk çalışma izinlerini 2017’de almışlardı. Ama geçen yıl, AB’deki diğer ülkeler de Ukrayna’ya çalışmak için serbest göç izni verilince ve Almanya da yabancı işçilerin çalışmasına fırsat vermeye başlayınca, Polonya’daki Ukraynalıların yüzde 59’u eğer işgücü izni verilirse Almanya’ya gideriz diyorlardı. Çalışan sayısını artırabilmek için de her şeye rağmen pek fazla izin vermemekteydiler. Bazı siyasetçiler, çalışmak için yabancı göçmen sayısının artması gerekiyor diyenlere de, fırçayı çekiyorlardı. Ama Polonya’nın merkezi kenti Lodz’da ise belediye başkaı Hanna Zdanowska göçmen yabancılara işyerlerini açmayı severek yapmaktaydı. Hükümet Bayan Hanna’ya ters davranmaya girişmişti ama seçimde Hanna yüzde 70 oy aldı. Lodz kentini bırakıp İngiltere’ye garsonluk için giden bir kadın, şimdi İngiltere’de yaşamakta ve de sigorta satıcılığı yapmakta mesela.

Polonya’da ise bugün, şirketlerin yarısı artık çalışacak insan bulamadıklarını da söylüyor. Geçmişte Polonya ile Ukrayna arasında siyasi sorunlar da olmuştu. Ukraynalı göçmenler çalışmak için Polonya’ya gelirken de, Polonya ile Ukrayna siyasi sorun da yaşamaktaydılar. Bu da çalışanları etkilemeye de başlamıştı.

Polonya’da şimdi bir farklı sorun daha başladı. Polonyalıların kendi milli personeli de ülke dışında işlere gitmeye başlamıştı. Britanya’da iş bulanlar ise “İş kötü olabilir ama yaşam dışarıda daha iyi diyerek!” dış âleme göç etmekteydiler. Çocukları doktor olmayı planlayan kişiler ise, ABD için “Florida’da çalışmaya gidelim, çocuğumuz da iyi bir doktor olsun!” diyorlardı.

Hayat herkes için zor!

<p>Yaşlılar Merkezi'nde gerçekleşen etkinlikte, TürkMedya ekibi, büyüklerimizle samimi röportajlar g

TürkMedya Ailesi Tuzla Belediyesi'ne Misafir Oldu

BİM 12 Aralık 2023 aktüel ürünler kataloğu

Gazze güneş batmadan karanlığa gömülüyor... İşgalci İsrail'in durmayan vahşeti

İşgalci İsrail'den Gazze'ye yeni saldırı