• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
21 Mart 2015 Cumartesi

Ortalığı karıştıranları boşverin paniğe gerek yok

Medya ve finans kesimi ortalığı karıştırmaya devam ededursun ben de bir kere daha söyleyeyim. 2015 sonunda faiz artış politikası kullanılmaya başlanır. Ama hızlı bir artış olmaz. Siz siz olun paniklemeyin!

ARTIK hem ülkemiz medyasında hem de dış âlem medyasında Fed’in faiz artırımı konusunun her gün gündemde tutulmasının adeta çocuk korkutma aracı gibi kullanılmasından bıktım. 2013 Mayıs'ta Bernanke gitmeye hazırlanırken ve ortada hiçbir politika değişikliği yokken hem medyada hem de finans sektöründe bir panik havası yaratıldı. Pozisyonlar alındı, nutuklar atıldı, insanlar paniğe sokuldu.2013 yılının bütününde aralık ayına kadar TL dolara karşı sadece yüzde 10 kadar değer kaybetti. Mayıs-Aralık 2013 arasında ben sürekli 'paniklemeyin, bir şey olmaz' diye feryat etmiştim ama kimseye dinletememiştim. Fed’in gelecekte faiz artırımı politikası adeta bir 'öcü' haline gelmişti.

ENFLASYON DA FIRLADI

Aralık 2013'te ise durum değişti. Dolar yüzde 25 çıktı, enflasyon yüzde 6'dan yüzde 9'a fırladı. Hem kur hem de enflasyon artınca elimizdeki tek silah faizi yükselterek ikisini de aşağıya çekmek olabilirdi. Merkez Bankası da bunu yaptı! 2014 yılında ise tüm dünya ABD faiz artışı konusunu iyice abartmaya başladı. Çünkü ABD verileri yılın başında iyi geliyordu.

NEDEN 'SABIR' ÇEKTİ?

Ancak 2014'ün sonuna doğru ve 2015'in başında ABD’de bazı sorunlar gün ışığına çıkmaya başladı. Bu durumda son derece bilgili bir iktisatçı olan Yellen 'sabır' kelimesini gündeme getiriyordu. Hem ABD’nin sorunlarının tam düzelmemesi, hem de faiz artırımının global çapta büyümeyi, özellikle de gelişen ülkeler üzerinden çok zorlayacağı nedeniyle. Bu arada 2014 yılının son günlerinde ben gene 'panik yapmayın türküleri' söylemeye başlamıştım. Daha faiz artırımı zamanı gelmedi tezini ısrarla yazıp çiziyordum ama ne medya ne de finansçılar laf dinlemezler, hem bizde hem de tüm dünyada! Şimdi 2015 ilk üç ayı bitti gibi. Yellen genel arzu üzerine 'sabır 'kelimesini sildi ama ikaz etmeyi de unutmadı. Konut sektöründe, ihracatta ve enflasyonda sorun vardı. Artık işsizlik değil enflasyon önem kazanmıştı. Enflasyonun yüzde 2 düzeyine çıkmasının gerçekleştiğini görene kadar faiz artırımı yapılmayacaktı.

Üçüncü çeyrekten önce olmayacak

Sonunda Yellen orta vade için yüzde 2 enflasyon kriterini koydu. Ben 2015 yılının başından beri 2015 yılının üçüncü çeyreğinden önce faizle pek oynamaz tezine abone olmuştum. 18 Mart 2015 tarihli Fed toplantı özeti, bu düşüncemi destekliyordu. Ama tabii medya ve finans kesimi ortalığı karıştırmaya devam ediyordu. Bir kere daha söyleyeyim. 2015 yılının sonunda faiz artış politikası kullanılmaya başlanır. Ama hızlı bir artış olmaz. Siz siz olun paniklemeyin!

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı

Yumurtayı sirkenin içinde bekletirseniz! Sonucu sizi çok şaşırtacak

Duvarın içinden gelen seslerin kaynağını öğrenince gözlerine inanamadı