• $15,8597
  • €16,9029
  • 938.752
  • 2393.61
3 Nisan 2018 Salı

Katalonya taraftarları hapiste veya kaçak!

İspanya’nın genelde Barselona ve civarında oturan Katalan vatandaşları kısa süre önce bağımsızlık girişimi yapmışlardı. İspanya Hükümeti ise bağımsızlık talebine karşı çok sert bir tutuma girişmişti.

Katalanların lideri olan Carles Puigdemont geçen yıl seçim döneminde anayasa dışındaki seperatist Katalanlar için yurtdışından ayrı oy sandıkları getirtmiş, yani özel bir oylama yapmıştı.

İspanya istihbaratçıları ise sandıkların dışarıdan geldiğini görmemiş, atlamışlar ve de bu nedenle hükümetten çok eleştiri almışlardı. İspanya‘nın resmi personeli ise, bu olayın intikamını alabilmek için Puigmont’u izlemeye başlamışlardı.

25 Mart’ta, yurtdışında Brüksel’de kaçak olan Puigmont, Danimarka hududunu geçerek Almanya’ya geldikten sonra yakalanmış ve hapse atılmıştı. Muhtemelen birkaç ay içinde de İspanya’ya mahkemeye ve hapise götürülecek.

Puigmont aylarca kendi tercihi olarak yurtdışında Brüksel’de kalmıştı. 27 Ekim’de organize ettiği bağımsızlık referandumu sonrasında Brüksel’e gitmişti. Madrid’de Anayasa Mahkemesi’nin bir hakimi ise Pugmont ve de 24 arkadaşını takip ettirmiş ve haklarında tevkif karararları da çıkartmıştı. Hakim beş kişiyi hapse atmıştı. Ve aralarında Puigmont olan altı kişiyi de tevkif kararı nedeniyle izlemekteydi.

Barselona’da on binlerce kişinin hiçbir demokrasiye zarar verecek yaklaşımı olmayan, demokratik yaklaşım şeklinde yapılan protesto ve de taleplerine rağmen hükümet yakaladığı Katalanların liderlerini içeriye atıyordu. Ama zaten Katalanların da ancak yüzde 41 kadarı bağımsızlık istiyordu. Fakat hakim tüm Katalonları içeri atmak niyetindeydi, çoğunun polisi hırpaladıkları tezi tevkif için kullanılıyordu. İsyancı olmak ise İspanya kanunlarına göre 25 yıl hapis cezası gerektiriyordu.

İlginç olan Almanya Hükümeti de, Merkel dahil İspanyol lideri Rajoy’u desteklemekteydi. Ama Puigdemont ve de yakınları dışında ayrılmak istemeyen Katalanlar da vardı. 22 Mayıs’ta da bir seçim daha yapılacaktı. Ama çok sayıda insan bu oylamayı da pek istemiyordu.

Daha önce İspanya Başbakanlığı yapmış olan Felipe Gonzales şimdiki hükümetin, ayrılmak talebi olanlara, sertçe yaklaşması çözüm getirmez derken, 'İnsanları yeniden İspanya konusunda iyimser olamaya getirecek adımlar atılmalıydı' diyor. 'Sorun çıkarmadan uygulanabilecek yaklaşımlarla, Katalan sorununun sakin hale getirilmesi için çalışmak gerek' diyor.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister