• $18,108
  • €18,2184
  • 1016.47
  • 3020.2
25 Mart 2018 Pazar

Ortalık gene karıştı!

Global krizi 10 yılda zorla toparladık. Ama bu arada ABD, Donald Trump gibi bencil ve ölçüsüz bir yöneticiyi, seçimle işlerin başına getirdi.

Ülke dışına bakarsak, Trump demir çelikte yüzde 25 gümrük tarifesi koyacağını açıklamıştı. Geçtiğimiz günlerde de özellikle, Çin’in yılda ABD’ye karşı 375 milyar dolar dış ticaret fazlası olduğunu ilan etmişti. Bu nedenle ABD’nin bir global ticaret savaşından kaçınmayacağı düşünülüyordu.

Tabii Çin ise ABD’nin ticaret savaşı yaklaşımını hiç kabul etmeyecekti. O da önlemler alamaya başlamıştı.

Küresel ticaret savaşları

ABD, Çin ile itiş kakışı, piyasada küresel ticaret savaşları geleceğini anlatarak yapmaktaydı. Sonunda Japonya bile bu durumdan korktu ve Japon yatırımcılar da dolar pozisyonlarını bozmaya mecbur kaldılar. Bu yüzden de dolar satmaya başladılar.

Tabii bu arada Türkiye de etkilendi. Dolar, piyasada faaliyet pek yokken, değer kaybetmeye başladı, TL de peşinden gitti, TL dolara karşı 4 lirayı aştı.

Euro da tarihi bir zirveye çıktı, altın da hızla değerlendi. Yerli yatırımcılar ise döviz ve altın birikimlerini TL’ye çevirirken, TL yeniden, az da olsa indi. Bakalım uzun dönemde ne olacak.

Diğer taraftan Türkiye İstatistik Kurumu da 2017 yılı işgücü istatistiklerini de geçtiğimiz günlerde yayımladı.

İstihdam yükselişte

Ülke içine geçersek de, 15 yaş üstündeki yaştakilerde, 2017 yılında bir önceki yıla göre 124 bin daha işsiz sayısı gerçekleşti, toplam işsiz sayısı 3 milyon 454 bin kişi olarak açıklandı.

İşsizlik oranı pek değişmeyerek yüzde 10.9 düzeyinde gerçekleşti. Erkeklerde işsizlik oranı 0.2 puan azalırken ve de erkeklerin işsizlik oranı yüzde 9.4 iken, kadınlarda işsizlik oranı da 0.4 puan arttı ve de yüzde 14.1 seviyesinde oldu.

İşsizlik oranı en yüksek bölgeler ise Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt bölgelerinde olurken, işsizlik oranı en düşük bölgeler ise Trabzon, Giresun, Rize, Artvin ve Gümüşhane bölgeleriydi.

İstihdam edilenler ise 2017 yılında geçen yıla göre toplam 984 bin kişi arttı, istihdam miktarı toplam 28 milyon 189 bin kişi oldu, istihdam oranı ise 0.8 artış göstererek, yüzde 47.1 oldu.

Erkeklerde istihdam oranı ise söz konusu dönemde 0.5 puanlık artışla yüzde 65.6 oldu. Kadınlarda ise istihdam oranı yüzde 0.9 puan artışla yüzde 28.9 seviyesinde gerçekleşti.

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi