• $13,0658
  • €14,8488
  • 752.589
  • 1812.13
1 Nisan 2018 Pazar

Kim Jong Un ile Xi Jinping anlaşamadı

Çin son dönemde petrol ürünleri, kömür ve de diğer önemli maddelerden oluşan birçok şeyi Kuzey Kore’ye devretmekten veya satmaktan vazgeçmiş.

Kuzey Kore aslında global ortamda büyük dostu sayılan Çin tarafından uzun zamandır tehdit edilmekteydi.

Bu nedenle de gidişatı değiştirmek için mesela Kuzey Kore Başkanı Kim, kız kardeşini Güney Kore’deki Kış Olimpiyatları’na göndermişti. Veya mesela Kim, ABD Başkanı Trump ile yüz yüze konuşma anlaşması yapmaya çalışmıştı.

Kuzey Kore’ye ihracat da Çin tarafından azaltılmıştı. Aberdeen Standard Investment adlı şirketin Başkanı Alex Wolf, bu sonuçları Çin verilerine bakarak çıkarıyordu.

Kuzey Kore üzerinde en çok baskıyı yapan ülke de aslında Çin’di. Son dönemde Kuzey Kore Başkanı’nın ‘beklenmedik kadar insancıl’ davranışının esas nedeni Çin’in yaptığı bu baskıydı deniyor.

Kuzey Kore Eylül 2017’de altıncı nükleer silah denemesini gerçekleştirdikten sonra Çin baskısı diplomatik bir takım girişimlere yol açmıştı. Kuzey ve Güney Kore de önümüzdeki nisan ayında bir görüşme yapma kararı almışlardı.

Birçok kimse de Kuzey Kore’nin neden davranış değiştirdiğini çok merak ediyordu. Bazıları “Kuzey Kore nükleer hedeflerine ulaştığı için söylemlerini değiştirdi!” diyordu. Başkaları Kuzey Kore’nin Güney Kore’yle yakınlaşma girişimi ABD-Güney Kore anlaşmasını azaltabilir diyordu

Burada yazılan bu değişimler ABD ile Kuzey Kore ilişkisini de artırabilirdi.

Ancak Çin verilere baktığı zaman farklı bir yaklaşıma giriyordu. Ocak ve şubat toplamında Kuzey Kore’ye petrol ihracatı, bir evvelki yılın benzer döneminden çok aşırı miktarda azalmıştı. Bu azalma aynı dönemde Birleşmiş Milletler tarafından izin verilen miktarın yüzde 89 daha azına inmişti.

Çin’in Kuzey Kore’ye kömür ihracatı da 2017’de neredeyse sıfıra inmişti. Aylık kömür ihracatı bu yıl 8627 tondan ayni dönemde 257 tona inmişti.

Çelik ihracatı ise ayda 15.110 tondan ayni dönemde bu rakamın yarısına inmişti.

Bu değişim Çin tarafından yapılan ‘resmi masajdır’ denmekteydi. Otomobil ithalatı ise zaten tamamen sıfırlanmıştı.

Bu veriler yüzde 100 doğru olmasa bile, gene de Çin, Kuzey Kore’ye çok önemli bir fren yaptırmış. Ancak Çin Lideri bu frenleri güler yüzle yapmakta ve bu nedenle de ithalatın durması sadece ‘azalan masaj’ gibi denilebilir deniyor.

<p> </p>

Sergen Yalçın'ın istifasına ret kararı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (30 Kasım 2021)

2300 yılından geldiğini iddia ediyor! 300 yıl sonra neler olacak

Türkiye'de satılan en ucuz sıfır otomobiller ve fiyatları