• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
28 Mart 2018 Çarşamba

Bay Trump’ın yeni danışmanı felaket!

Başkan Trump’ın yeni atadığı Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un iyi tarafı, neyi düşünüyorsa onu hemen söyler olmasıymış ama düşündüğü şeyler ise çoklukla felaket deniyor.

Bay Bolton ülkeyi savaşa sokmaktan hiç çekinmezmiş. Yanına bir de CIA Direktörü Mike Pompeo, bakan olarak atanınca, ABD yandı gitti. Bunu ben demiyorum, New York Times’ın uluslararası edisyonu diyor.

Bolton’a göre, ABD, Kuzey Kore’ye derhal saldırıp, Kore’nin nükleer silahlarından kurtulmaya çalışmalıymış. Mayıs ayında Trump ile Kim Jong Un görüşmemeliymiş. Bolton’a göre, ABD nükleer programı olan İran’ı da derhal bombalamaya başlamalıymış.

Bolton 30 yılda üç adet ABD başkanıyla çalışmış. Birleşmiş Milletler’de büyükelçi olmuş, ABD’nin silahlarının kontrol sorumlusu görevini yapmış ve de diplomasiden hep uzak durmuş, askeri yaklaşımları gündeme getirmiş, hep savaş açalım demiş. 1994 yılında Kuzey Kore’nin plutonium programını 8 yıl dondurmuş ve bunun sonucu da şimdiki Kuzey Kore’nin 20 kadar nükleer silah üretmesinin yolunun açılması olmuş.

Bay Bolton üç yıldızlı General H.R. McMaster’ın yerine geçecek. Öylece Bolton, Başkan Trump’ın başkanlıktaki 14 ayda göreve atanan üçüncü güvenlik danışmanı olacak.

Bolton Fox News’da yorumcu ve de Başkan Trump da sürekli Fox News’u izlemekte, dolayısıyla iyice tanışıyorlar.

Ancak Kuzey Kore’yle şu anda yaşanan gerilim varken, ateşli Bolton’un dış ilişkilere bakan atanması olacak şey değil. 28 Şubat tarihinde ise Bolton, Fox News’da Kuzey Kore’yle görüşmenin hiçbir anlamı olamaz, ABD şu andaki nükleer riski ortadan kaldırmak için nükleer silahları ilk kullanan taraf olmalı demiş.

Geçen yıl da, The Journal “ABD hem Japonya hem de Güney Kore ile , Kuzey Kore’ye saldırmadan önce anlaşmalı!” yazdığında, Bolton, “ABD’nin her şey öncesi silahlarını kullanması normaldir” demişti. Trump buna itiraz etmemişti.

Bolton ile Trump, İran konusunda da, İran’ın önemli ölçüde nükleer yaklaşımı kaldırdığı bilinse de, mayıs ayında İran’nın nükleer durumundan kurtulmamız gerekli diyorlar.

Bolton ABD’nin dostları ve dünya genelini yakında gerilim içinde bırakacaktır. ABD Parlamentosu Bolton’un göreve atanmasına mani olmadı ama Bolton, ABD’yi savaşa götürecek olursa, o zaman da ABD kanununa göre, Kongre Bolton’a “Sen dur bakalım!” deme hakkına sahip!

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?