• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
27 Mart 2018 Salı

Çin ekonomisini kim yönetecek?

Son 5 yılda Çin’de Başbakan Li Kegiang’a veya Başkan Xi Linping’in ekonomi danışmanı Liu He’ye danışmak pek işe yaramazdı.

Ama Bay Xi Linping, 2012’de partinin genel sekreteri seçilince, Çinli görevliler veya yabancı liderler kapısı vurulacak ofisi buldular. Başkan Xi’nin ilk beş yılında Bay Liu sadece partinin 200 kişilik Merkez Komitesi’nin üyesi ve de Çin’in Planlama Bakanlığı’nda başkan yardımcısıydı. Ama Beijing dışına sık sık çıkmak, olaylara ve insanlara yanaşmak, sorunları anlamak sonucu, Bay Liu partinin ikinci yöneticisi haline geldi.

Bay Xi, ikinci dönemine başlarken 66 yaşındaki danışmanı Liu He, başkana çok yakın bir yardımcı oldu. Ekim ayında ise Liu He, partinin toplam 25 kişilik politbüro grubunun üyesi yapıldı.

Geçtiğimiz hafta ise Liu He başkan yardımcılığına atandı ve de finans sektörü, devletin yatırımları ve şirketlerinin reformları ve de sanayi sorumlusu yapıldı. Ayrıca ABD ile ilişki ve de rakiplik de ona yüklendi.

ABD ve Çin ticaret savaşına başlarken, Liu He bundan sonra ABD’li yöneticilerin ve de Avrupalıların muhatabı olacak. Bay Liu He çok iyi İngilizce konuşmakta ve uluslararası forumlara da çok iyi katkı yapan bir kişi.

Liu He, Beijing’de şöhretli olan Renmin Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra önce ekonomi hocalığı yaptı. Sonra da ABD’de New Jersey’de Seton Hall Üniversitesi’nde ve de Harvard’da Kennedy School’da eğitim aldı.

Liu He, şimdi ekonominin temel sorumlusu. Ama bazıları geçmişten kalma idari deneyim birikimi olmadığını da söylüyor. Liu çok iyi düşünen bir kişi ama çok da deneyimli bir icraatçı değil diyenler de var.

Bay Liu, Başkan Bay Xi’den bir yaş da büyük. Ama gençken beraberce taşraya gönderilmiş ve ülkeyi tanımaya başlamaları sağlanmaya çalışılmıştı. Liu askerlikte ise üç yıl görev yaptı. Sonra da, eğitim öncesi, Beijing’de bir fabrikada çalıştı.

Liu, halkın iyiliğini en iyi düşünenlerin de partide oldukları kanısında. Diğer taraftan da Çin’in Batı tipi demokratik yaklaşımla yaşayamayacağını kanaatı da var.

Liu İngiltere’nin, yani Beijing’in AB’den ayrılma yaklaşımını da yanlış buluyor ve de Donald Trump’ın yaklaşımlarına da, hiç mi hiç sempatiyle bakmıyor.

Liu ABD yöneticilerinden, sonradan ayrılan Gary Cohn‘u çok başarılı bulurken, Peter Navarro, Mike Pompeo ve de yeni göreve alınan John Bolton’u ise hiç beğenmiyor.

Liu fikirlerini çok açıkça söyleyen bir kişi.

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?

'Şimdi Beşir düşünsün!' Aşk-ı Memnu'nun Cemile'si Pelin Ermiş'e kim 40 yaşında der ki...