• $ 7,8957
  • € 9,4116
  • 460.479
  • 1332.44
Reklamı Kapat

Çin'de 1992'den bu yana en düşük büyüme

Çin, temmuz ayında çok uzun zamandan sonra bu yana, ABD ile gelmiş geçmiş en küçük ekonomik büyümeyi yaşadı. Çin ekonomisi yılın ikinci çeyrek ekonomisinde sadece yüzde 6.2 büyümüştü. Bir önceki çeyrekte ise, pazartesi günü ilan edilen istatistiklere göre Çin’in büyümesi yüzde 6.4 olarak gerçekleşmişti. Yıllık bakıldığında ise, Çin’in büyümesi, yüzde 6.3 değerinde tahmin edilmişti.

Çin Hükümeti, bankalara önceleri daha çok kredi vermelerini tavsiye etmişti ama çeyrekler itibarıyla bankalar, Hazinede bir evvelki döneme göre ihracatın az olması nedeniyle, Washington ile ticaret görüşmelerini de azaltmıştı ve de Başkan Trump da Çin ürünlerine daha yüksek vergiler koymuştu.

Eldeki istatistiklere bakıldığında ise ortaya çıkıyor ki, ekonomiyi daha yükseğe almak için 2 trilyon yuan (291 milyar dolar) harcama, düşük kalmakta idi. Ama mart ayında Bakan Li Keqiang, vergilerin düşürülmesi de şirketlerin sağlam kalmaları için gerçekçi ve de etkili bir durumdu diye açıklama da yapmıştı

İncelenen çeyrekte ticaret sorunları nedeniyle ülke içinde gerilimler de sabit tutulmakta idi. Ama mayıs ayındaki görüşmelerde, ticarette artış olması ve de iki ülkenin arasında uzlaşma olamaması nedeni ile sorunlar da ortada kalmıştı. Dolayısıyla da haziran ayının sonunda iki ülke de ABD Başkanı Trump ile Çin Başkanı Xi Jinping yeniden pazarlığa girmişlerdi.

Nomura International’daki bu çeyrekte baş Çin akademisti olan Ting Lu, şimdi aslında Çin’de büyük dalgalanma olmalı idi diyordu. Ama vergi indirimleri, piyasa konusunda yüksek etki gerçekleştiremiyorlardı.

Çeyreklik verilerin resmen açıklanması 1992 yılından başlamıştı. Bu çerçevede, çeyreklik gelişmeler de resmen ilan edilmekte idi. İktisatçılar ise beklentilerinde, bu yılın sonunda Çin ekonomisinin yüzde 6 ila yüzde 6.5 arasında büyüme açıklayacağını gündeme getirmekte idiler.

Ulusal İstatistik Bürosu üyesi konuşmacı Mao Shengyong ise Çin durumları değiştirecek düzeyde ve de ikinci yarıda da yeterli kaynaklar olduğunu da biliyoruz diyor. Ve de bu nedenle vergi inişi gerçekleştirilebileceğini ve de altyapı yatırımlarını arttıracak boyutta kaynak olduğunu da, gündeme getirmekte idi.

Bay K'dan neden rahatsızlar?

Bay K'dan neden rahatsızlar?

Enes Batur kaza anında yaşadıklarını anlattı: Acaba 

Enes Batur kaza anında yaşadıklarını anlattı: Acaba ölecek miyim?

Oyuncu Devrim Parscan son yolculuğuna uğurlandı

Oyuncu Devrim Parscan son yolculuğuna uğurlandı

Dünyanın en pahalı şehirleri belli oldu!

Dünyanın en pahalı şehirleri belli oldu!