• $ 5,7424
  • € 6,3376
  • 279.031
  • 100237
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Yunanistan'da seçimi orta sağ partisi kazandı

Yunanistan kabaca 4.5 yıl bir sol parti tarafından yönetilmiş ve ülke uzun süre resesyon yaşamıştı. Seçim öncesinde aday Kyriakos Mitsotakis’in orta sağcı Yeni Demokrasi Partisi seçimde yüzde 38-42 arasında oy alır denmekteydi. Solcu Başbakan Aleksis Çipras’ın Syriza Partisi’nin ise yüzde 26-32 arasında oy alması bekleniyordu. Sonunda seçimi genelde beklendiği gibi orta sağcı parti kazandı.

Seçimi kazanan orta sağcı aday Mitsotakis, Amerika’da eğitim almıştı ve babası da başbakanlık yapmıştı. Nerede ise tüm aile siyasetçiydi. Mitsotakis ilk iş olarak vergileri azaltacağını söylüyordu. Vatandaşlarına iş bulabilmek için yabancı ülke şirketlerini Yunanistan’a davet edeceğini belirtiyordu. Mitsotakis’in seçimi kazanması daha önceki solcu başkan Çipras’ın yaşadığı sorunlara dayanmakta. Özellikle Yunanistan’ın 2015’te 86 milyar euro ödemek zorunda kalması ve bu nedenle AB’den çıkma durumuna bile gelmesi önemli bir sorun olmuştu. Her ne kadar Yunanistan sonunda, Çipras döneminde dengeye gelmişti ama reformlar pek gerçekleştirilememişti. Diğer taraftan da Syriza mayıstaki Avrupa Parlamentosu seçiminde aday Yeni Demokrasi’den daha düşük destek alınca erken bir seçim yaparak kaybetmemeye çalışmıştı. Ama seçimi kaybetti!

İşsizlik büyük sorun

Diğer taraftan Hükümetin, Mitsotakis’in partisinin ücretleri düşüreceği, sosyal destekleri kısacağı, kamu varlıklarını da ucuza satacağı şeklindeki ithamları da kabul görmemişti. Yunanistan’da en çok kızılan konu ise orta sınıf vergilerinin artırılması olmuştu. İşsizliğin yüzde 18’in altına inmemesi de büyük sorun haline gelmişti.

Atina Üniversitesi Profesörü Aris Hatzis, Yunan vatandaşlarının yüksek vergilerden perişan olduklarını, büyümenin ise düşük kaldığını vurgulayarak, vatandaşların vergilerin düşürülmesini ve yabancı yatırımların ülkeye gelmesini beklediklerini söylüyordu. Yunan bonolarında faizler son dönemde biraz düşer gibi olmuştu ama ekonomi gene de yavaş büyümeye devam etmekteydi. 4.5 yıl geçmesine rağmen kredier ödenmemiş ve yapısal reformlar da gerçekleştirilmemişti. Yeni hükümetin seçiminden sonra, AB kredileri ve IMF destekleri Atina’ya aktarılacak.

<p>Kanser tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybeden 21 yaşındaki Neslican Tay´ın cenazesi, memlek

Neslican Tay Son Yolculuğuna Uğurlandı

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Riva Deresi'nin yüzen evi! Herkesin ilgi odağı oldu

Nasıl yaptığını anlattı... 2 bin dolarla 27 ülke gezdi