• $8,3523
  • €9,9289
  • 485.96
  • 1405.23
8 Temmuz 2019 Pazartesi

Çin'in Hong Kong'a artık ihtiyacı yok

Eswar Prasad adlı kişi Cornell Üniversitesi’nde profesör ve Brookings Enstitüsü’nde üst düzey bir otorite. 5 Temmuz 2019 tarihinde New York Times Gazetesi’nin uluslararası edisyonunda, aşağıdaki araştırmayı yedinci sayfada yayınladı. Aşağıda, Eswar Prasad’ın yayınladığı Hong Kong tezlerini özetleyerek yayınlayacağız.

Çin’in kontrolü 1997 yılından sonra Britanya’ya ait olmuştu. 1997 yılında Çin’in Hong Kong’a gereksinmesi vardı ama, 1997 yılında Çin henüz Dünya Ticaret Organizasyonu’na üye olamamıştı, bu nedenle de Çin’in ihracatçıları global piyasalara sınırlı kalmışlardı. Bu durumda da Hong Kong çözüm olmuştu. Mallar Çin’den bölgedeki limanlara aktarılır ve sonra Hong Kong’dan dünyaya sevk edilirdi. Bu şekilde ticaret yasakları bir kenara bırakılırdı.

Ancak 2001 yılında Çin ticaret organizasyonunun parçası haline gelince, bölge limanları kullanılarak, üye ülkeler organizasyon dışı ülkelerin ihracatlarını yapabilir hale gelmişti.

Çin 2001 yılında ticaret organizasyonunun parçası haline gelince de Hong Kong’dan entrepot ticareti önemini kaybetti. 1997 yılında Çin’in ticaretinin yarısı Hong Kong’dan geçmişti ama şimdi ise Hong Kong’dan Çin’in ticareti, sadece yüzde 12 düzeyinin altına inmişti. Bu durumda Hong Kong Çin karşısında hem total ebat, hem de total servet açısından, çok küçülmüştü.

Halbuki Çin, 30 yıl çok yüksek ticaretten sonra 1997 yılında Hong Kong’dan beşte bir kadar dış ticaret yapmıştı. Ve de Çin’in per capita geliri de Hong Kong’un 35 misli kadar olmuştu. 2018 yılında ise Hong Kong ekonomisi Çin’in sadece yüzde 30’da bir kadarına gelmişti.

Hong Kong hala zengin ama kişi başına geliri biraz azalmakta.

Hong Kong, bir ara diğer bir açıdan da, Çin’in parası renminbi, uluslar arası para durumuna gelebilir mi diye de denenmişti. Hong Kong hala da, yabancıların itibarına da sahip. Ama Çin’in Hong Kong’a bağımlılığı artık geçmişte kalmış bir şey. Hong Kong’un finansal rakipliği ve de finansal yapısı artık Çin’in finansal yapısının yanında çok çok küçük kalmakta.

Çin diğer bir yandan Shanghai’ı Hong Kong’un yerine getirmek peşinde. Çin Shanghai’ı, global olarak finanasal yapısı en büyük yerlerden biri haline getirmeye çalışılıyor.

<p>2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda klasik yay bireysel branşında İtalyan rakibini yenerek olimpiya

Altın çocuk Mete yurda döndü

Sivilce zannetti ama gerçek dehşete düşürdü! Bakın içinden ne çıktı?

Türkiye'deki yangınlarda son durum

Yurt genelinde yangınlar bu merkezden takip ediliyor