• $8,6282
  • €10,1223
  • 492.105
  • 1385.61
22 Haziran 2019 Cumartesi

Boeing MAX, uçuş denemesine hazırlanıyor

Federal Aviation Administration (FAA) Paris’te, yakında 737 MAX uçaklarının uçuş denemelerine hazır olacağını açıkladı. Hatırlanırsa iki Boeing uçağı düşmüş ve 346 kişi ölmüştü.

Wall Street Journal ve NBC News tarafından yapılan araştırmada 774 kişiyle anket yapılmış ve ankete katılanların yüzde 25'i MAX uçağıyla tekrar uçmayı denemeyeceklerini söylemişti.

Ankete katılanların yüzde 38’i kararsızken, yüzde 37’si de uçakların yeniden hazırlanıp uçuşa geçebilecekleri açıklandığı zaman, uçuşa katılacaklarını gündeme getirmişlerdi.

Boeing CEO’su Dennis Muilenburg, Paris’teki Air Show’da yaptığı konuşmada, yaz sonunda MAX uçaklarının problemsiz uçabilecek hale gelmiş olacaklarını duyurdu. Ama 346 kişinin ölümüne neden olması da kolay kolay unutulabilecek bir durum değildi. Nitekim Avrupa ve Kanada’da yeniden denemeler yapılmakta ve incelemelerin sonuçları da teknik olarak açıklanmakta.

Birkaç yüz MAX uçağının yere indirilmiş olması ve yeniden uçuş için teknik çalışmayla hazırlanması olukça yeni emek gerektiriyordu. CFM adlı uluslararası uçak motoru şirketi General Electric Co. ve Safran Sa adlı şirketlerin ürünüydü ve 250 teknisyen de uçağın yeniden uçurulabilmesi için teknik değişiklikleri yapmakta. United Continental Holdings Inc. ve Southwest Airlines Co. MAX uçaklarında uçuşları olan müşterileri diğer uçuşlara ücretsiz olarak transfer etmekte ve de hizmet vermekte.

CEO Muilenburg, Boeing’in uçaklarında nelerin değiştirildiğini açıklamaya söz vermişti. Diğer taraftan da Baş Yönetici Doug Parker ise uçakları uçuşa hazır hale getirdikten sonra, önce kendi yöneticilerini ve şirketin kendi personelini MAX uçuşlarına koyacak ve de uçakların teknik sorunu kalmadığını da herkese göstereceklerini ilan etmekte. United Şirketi CEO’su Oscar Munoz da United’ın ilk uçuşunda kendisinin de uçakta olacağını söylemekte. Southwest CEO’su Gary Kelly de kendisinin de ilk MAX uçuşunda uçakta olacağını söylemekte. Bakalım sonuç ne olacak?

<p>Bu konuşma seçimden önceydi. Seçim startını Hacı Bayram Camii'nde kıldığı namazla vermiş, Eyipsül

Ekrem İmamoğlu döneminde içki satışı

Galatasaray Kayseri'de

Etna Yanardağı'ndaki hareketlilik korku yarattı

TEKNOFEST İstanbul'da Türk Yıldızları'ndan muhteşem gösteri