• $18,0876
  • €18,1625
  • 1016.26
  • 3020.2
29 Haziran 2019 Cumartesi

Rusya ile Venezuela'nın bağları kopmaya başladı!

Venezuela’nın başkanı Nicolas Maduro en zor dönemlerinde, çözüm için Rusya’ya dönerdi. Ocak 2019 tarihinde ABD, Venezuela’nın enerji sektörünü hırpalamaya başlayınca Rus petrol şirketi Rosneft, Venezuela’nın petrol ihracatını Asya’ya aktarmıştı. Ve mart ayında silahlı bir Amerikan askeri grubu Venezuela’ya gelince de, iki Rus uçağı teknisyenleriyle beraber Karakas’a inmişti. Bu, Rusya Venezuela’nın yanında demek anlamına gelir.

Ama gene de Rusya’nın Venezuela’ya olan bağlarının son birkaç yılda oldukça azaldığı görülüyor. Rusya’nın şimdilerde Venezuela’da kalıcı yatırımlar yapmaması aslında Rusya’nın kendi sorunlarından kaynaklanıyor.

Rusya bu yılın ilk dört ayında Venezuela’ya sadece 36 milyon dolarlık mal ihracatı yapmıştı. Bu üç yıl önceki Rusya aktarmalarının üçte biri kadar bir miktar hububat aktarması demekti. Bu da Venezuela her yıl onda bir kadar hububat alabiliyor da demekti.

Rusya’nın 15 en büyük bankası da, artık nisan ayında Venezuela’ya anlamlı miktarda kredi de vermemekte idiler. Rusya’da devlet tarafından çalıştırılan ‘Gazprombank’ eskiden Venezuela’nın nisan ayındaki tüm ulusal temel petrol ithalatını PDVSA için yapmaktayken, şimdi ise Venezuela’nın kredi portföyüne Maduro Hükümeti için de olsa çok az destek vermekteydi

Çünkü Bay Nicolas Maduro, silah ticaretini bile, Rusya ile kredi ortaklığından gerçekleştiremeyen bir duruma gelmişti. Alışverişin değeri zamana yayılıp, birçok defa da nerede ise ödeme yapılamaması ve silah kontratlarının donması büyük sorun yaratmaya başlamıştı. Öyle ki, silah fabrikası Maracay denen kentte kurulmuştu ama fabrikanın inşaatından sonra 12 yıldır inşaat konusunda çalışsa da, makineli silah yapmaya başlayamamıştı.

Diğer taraftan Ruslar bu durumda Venezuela’ya silah da pek satamamışlardı. Sadece Rusya ile Venezuela’nın ortak olduğu ve Moskova’da kurulu ve çalışan ‘Eurofinance Mosnarbank’ adlı banka, Venezuela’ya biraz destek verebiliyordu. Ama Amerika mart ayından sonra ortak bankaya müdahale etmeye başlayınca ve de New York Times’a bilgi aktarmaya başlayınca da Rusya sadece tek başına banka sahipliğini tercih etti ve de Amerika’dan kurtulma da böylece gerçekleşti.

<p> </p>

Kritik zirvede neler konuşuldu?

Köpek saldırısından kurtardı! Şimdi de yalnız kalmasın diye yanında işe götürüyor

Antik kentteki kazılarda bulundu! 2'nci yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor

Son anları kameraya yakalandı! Ölmeden saniyeler önce çekilen fotoğraflar ve hikayeleri