• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
16 Temmuz 2019 Salı

Yunanistan'da sağ hükümet

Yeni Demokrasi adlı Orta Sağ Parti, Kyriakos Mitsotakis adlı lider siyasetçiyi ise geçen hafta seçim sonrası Başbakan ilan etti. Yeni son atama 8 Temmuz 2019 tarihinde gerçekleştirilmiş ve ilan edilmişti.

Bir evvelki seçimse 2015 yılında yapılmış ve solcular, Alexis Tsipras adlı solcu kişiyi o zaman Yunanistan’da Başbakan seçmişlerdi. 4 yıl sonra, bu yılki yedinci aydaki 2019 yılı seçiminde Hükümet, Lider Parti, Başkan ve Oy miktarı, tamamen değişti. Seçimi bu sefer seçim ile kaybeden Syriza adlı sol parti olurken kazanansa, Ortanın Sağı adlı Yeni Demokrasi partisi de, yeni bir hükümet kuruyor.

Atina siyaseti bir evvelki 2015 seçiminde solcu parti, yani eski Syriza Partisi için, 145 oy vermişti. Şimdi yapılan son Temmuz 2019 seçimindeyse, yeni ve sağcı hükümeti kuran parti değişmiş, seçimi kazanan bu sefer 158 oy alan sağ eğilimli Yeni Demokrasi Partisi olmuştu. Syriza adlı ortanın solu eğilimli önceki lider partiyse kaybetmiş, sadece 86 oy veya sadece yüzde 31.6 oy alabilmişti. Geride kalan diğer küçük partilerin toplamıysa sadece 56 oy alabilmişlerdi. Mitsotakis Partisi ise yüzde 39. 6 oy almıştı

Yeni Demokrasi Partisi’nin lideri olarak yeni hükümetin başkanı olan ve yeniden seçilen “Kyriakos Mitsotakis”tam 51 yaşında ve yüzde 40 oy ile hükümet işine başlıyor. Mitsotakis öğrenci iken Harvard ve de Stanford üniversitelerinde de okumuş ve çalışmıştı. Ayrıca, Mc Kinsey şirketinde de çalışmıştı. Ama şimdi işler oldukça zor idi. Yunanistan’da işsizlik oranı, sekiz yıllık kriz döneminde, özellikle solcu partilerin yönetiminde yüzde 30 düzeyine bile çıkmıştı. Bu nedenle de ülkenin toparlanması, birkaç yıl daha oldukça yavaş olacak. Yunanistan’daki son dönemde ölçülen işsizlik oranı yüzde 18 civarında idi. Ülke nihayet büyümeye başlayacak gibi, ama Eurozone otoriteleri ve de Uluslararası Finans Fonu gibi kuruluşların desteği, Yunanistan’ın toparlanması için çok önemli katkılar da yapmıştı demek de gerekir .

Kyriakos’un babası daha evvel Yunanistan Devlet Başkanlığı yaptığı gibi, kız kardeşi de bakanlık yapmıştı. Kyriakos kendisiyse vergileri düşürmeyi gündeme getirmek, çok miktarda yatırım yapmak ve de çok miktarda daha sağlıklı işler yaratmak peşinde bulunuyor .

Yunanistan’ın sonunda geldiği yerde, Kyriakos Hükümeti, yüzde 2 oranında büyümeyle işe başlayacak. Ama ülkenin rahat edebilmesi için bir süre yüzde 4 civarında yıllık büyüme gerekli de deniyor.

<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!

Sosyal medyayı sallayan en ilginç illüzyonlar

Karabük'te bilim insanları otonom kontrollü kalp masajı cihazı geliştirdi