• $13,4635
  • €15,2846
  • 792.809
  • 2011.16
11 Mayıs 2012 Cuma

Yüce Meclis'ten Pentagon'a Kürecik arzuhali

ŞAKA gibi ama değil.
Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, seçildiği ilin sınırları ve toprakları içinde bulunan Kürecik Radar Üssü'nü ziyaret edebilmek için Pentagon'a dilekçe yazdı.
Yaklaşık bir ay önce Radikal yazarı Ezgi Başaran, çok yerinde bir gazetecilik refleksiyle yolu açmış ve Pentagon'a sormuştu:
'Malatya'daki NATO kalkanını ziyaret etmek için izin alınması gereken merci ABD Savunma Bakanlığı mıdır?
Eğer öyleyse bana ne yapmam gerektiği konusunda bilgi verebilir misiniz?'
Bob Close isimli yetkiliden gelen yanıt kısa ama tarihi bir nitelik taşıyordu:
'Amerikan Ordusu'na olan ilginizden dolayı öncelikle teşekkür ederim. Maalesef sözünü ettiğiniz bölgeye ziyaretçi kabul etmiyoruz. İleride bu konudaki politikamız değişirse diye talebinizi bir dosyada bekleteceğim. Çalışmalarınızda bol şans dilerim. Saygılar, Bob Close.'

DIŞİŞLERİ TERCÜME EDECEK
Başaran'ın kamuoyuyla paylaştığı bu yanıt; son seçimde altı milletvekili çıkarmış (5'i AK Partili) Malatya'nın Kürecik beldesinde; gerçekte neler olup bittiğini ısrarla merak eden tek vekil olan Ağbaba'ya ilham verdi.
Ve 7 Mayıs 2012'de o da milletvekili sıfatıyla resmi başvurusunu yaptı.
'Resmen' kelimesi, lafın gelişi değil.
Ağbaba'nın Türkçe yazdığı dilekçeyi İngilizce'ye tercüme edip ABD Savunma Bakanlığı'na iletmek üzere, bizim Dışişleri aldı.
Vekilin özel kuryeyle gönderdiği dilekçe, sıra-sayı numarası verilerek, Dışişleri'nin 'gelen evrak'ından geçti.
(Ağbaba ayrıca, neden böyle bir dilekçe yazdığını, Türk makamlarına yaptığı başvuruların nasıl sonuçsuz kaldığını, tarihleri ve safahatıyla Dışişleri Bakanlığı'na özetlemiş.)

8 AYLIK SUSKUNLUK
Bir milletvekilinin, 'sağır' rolü oynayan Türk makamlarından, bakanlarından, genelkurmayından tek kelimelik cevap alamayıp, Pentagon'dan izin almak zorunda kalmasının kahrediciliği bir yanda dursun.
Ağbaba'nın bu başvurusundan toplumu aydınlatıcı bir yanıt alacağı o kadar kuşkulu ki. Ezgi Başaran'a gelen yanıt ortada...
Daha da önemlisi, Kürecik gizemini yaratan ve koruyan makamların başında Dışişleri geliyor. O 'çok gizli' mutabakat zaptını, Ağbaba'nın dilekçesini diplomatik kanallarla ileteceği varsayılan Dışişleri Bakanlığı'nın Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu imzalamıştı. Sinirlioğlu'nun ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone ile imzaladığı bu zaptın üzerinden tam sekiz ay geçti.

400 METRELİK TEL ÖRGÜ
Kamuoyuna, NATO Füze Savunma Sistemi kapsamında diye duyurulduğu halde bu zaptın neden ABD'yle imzalandığı, içeriğinde neler olduğu soruları hala cevapsız.
Ancak Amerikan askerlerinin kalıcı konaklamasına imkan veren imar değişikliği çalışmaları sürüyor.
Bir de unutmadan...
CHP'li 10 kadın vekilin gidip de giremediği Kürecik'te, bu ziyaretten sonra bir gelişme daha olmuş. Radar üssünün güvenlik bandı 400 metre daha aşağıya taşınarak tel örgülerle çevrilmiş.
Umalım ki, Kürecik'te neler olduğunu, bir sıcak savaş vesilesiyle öğrenmek zorunda kalmayız.

<p> </p>

'Galatasaray küme düşebilir'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı