• $ 6,8666
  • € 7,7871
  • 397.294
  • 118399
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Yeni bir dünya kurulurken

SOÇİ-KUVEYT

Süleyman Demirel çok fazla yurtdışına çıkmayı seven bir lider değildi. Turgut Özal severdi, ancak, O’nun da çıktığı geziler de yılda 1-2 taneyi aşmazdı. Her gezisi büyük olay olur, günlerce, hatta haftalarca konuşulurdu. ABD’de Baba Bush ile bir araya gelmesi ya da Orta Asya’da Türk Cumhuriyetlerine yaptığı geziler aylarca Türkiye gündemini işgal etmişti.

Her ikisine de katıldım. Tansu Çiller ve Mesut Yılmaz’ın Almanya gezileri, Türkiye’de büyük gündem olmuştu. Her iki gezinin de önemli bir gündemi yoktu ama uzun süre tartışılmıştı.

Çünkü, o zamanlar Türkiye adeta içe kapanmış bir görüntü veriyordu!

Ayrıca, ciddi iddialar içinde de değildi!

O günlerden bu yana çok şey değişti...

Artık bu ülkenin Cumhurbaşkanı ve Başbakanı ABD, Avrupa, Asya ve Afrika arasında mekik dokuyor. Dünyada da dengeler yeniden kuruluyor. Türkiye ise, bu gelişmelerin içinde etkili bir aktör. Ayrıca, dün olduğu gibi tek merkezle oyun da kurmuyor. Çok yönlü ve çok kutuplu bir dış politika izliyor. Başbakan ABD’de görüşmeler yaparken, Cumhurbaşkanı Rusya’ya uçuyor, Putin’le bir araya geliyor.

***

Pazartesi günü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Rusya Federasyonu’na, Soçi’ye uçtuk. İkili ve heyetler arasında görüşmeler yapıldı.

Aynı günün akşamı vakit kaybetmeden Kuveyt’e hareket ettik. Dün Kuveyt’teydik ve bir dizi görüşme yapıldı.

Bugün siz bu yazıyı okurken Katar’ın başkenti Doha’da olacağız. Yine görüşmeler birbirini izleyecek.

Baş döndürücü bir trafik!

Üstelik, son dönemin rutinleri arasında bunlar. Sürekli bir hareketlilik var. Türkiye, sürekli bir koşuşturma içinde.

Bu görüşmelerde neler mi konuşuluyor, hangi adımlar mı atılıyor?..

Onları zaten haber sayfalarımızda okuyacaksınız. Konular çok, dosyalar oldukça yüklü. Bölgemizde ve dünyada son derece önemli gelişmeler oluyor. Türkiye de geçmişte olduğu gibi bir kenara çekilip, izlemiyor. Etkili ve yönlendirici bir dış politika takip ediyor. Dünden bugüne köprünün altından çok sular akmış durumda.

Rusya’yı ele alalım…

Uçak krizinin ardından ilişkiler çok hızlı toparlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin’le dokuzuncu defa yüz yüze görüştü. Yapılan telefon görüşmelerinin sayısını bile unuttuk. Rusya ile birlikte Suriye’de önemli adımlar attık.

Erdoğan önemli bir atak daha yaptı. Son görüşmesinde, Putin’e Karabağ konusunda bastırdı. Minsk Grubu’nun yıllardır bir arpa boyu yol katedemediği ve yılan hikayesine dönüp kronikleşen Ermenistan-Azerbaycan arasındaki problemi birlikte çözme iradesini ortaya koydu.

Çünkü, Erdoğan da biliyor ki, Ermenistan üzerinde Rusya’nın büyük ağırlığı var. Hatta çözümün Putin’in iki dudağının arasında olduğunu söylemek bile mümkün. Çok zor ama başarılabilir, bu konuda birlikte adımlar atılabilirse, Astana sürecinin ardından birlikte yeni bir başarı daha yakalanmış olacak.

***

Görüldüğü gibi, dünyada yeni bir düzen oluşturulurken, Türkiye de önemli adımlar atıyor, milli menfaatlerini korumaya ve etkili olmaya çalışıyor.

Bütün küresel aktörlerle ilişki içinde. Bir yandan NATO üyesi bir ülke olarak ABD ile ortak noktalar bulmaya çalışıyor. Diğer taraftan Rusya ile etkili ilişkiler kuruyor. Bu arada dünya pazarlarına açılan bir dev olan Çin’le birlikte de adımlar atıyor. 600 milyar dolarlık lojistik pazarını dışa açan Çin’le ilk anlaşmayı yapan ülke oluyor.

Asya’dan Afrika’ya, Avrupa’dan Amerika’ya dört kıtada koşturan bir Türkiye var. Yeni bir dünya kurulurken, Türkiye de o dünyada yerini alıyor.

Bizler de baş döndürücü bir trafik içinde tarihe tanıklık ediyoruz.

Ayasofya'nın reel politiğinde ne var?

Ayasofya'nın reel politiğinde ne var?

14 Temmuz 2020 burç yorumları! Günlük burç yorumları a�

14 Temmuz 2020 burç yorumları! Günlük burç yorumları aşk ve iş hayatı için ne diyor?

Bingöl'de 15 günde 7 milyon kök Hint keneviri imha edildi

Bingöl'de 15 günde 7 milyon kök Hint keneviri imha edildi

Emeklilere Kurban Bayramı ikramiyesi müjdesi

Emeklilere Kurban Bayramı ikramiyesi müjdesi