• $8,6198
  • €10,3687
  • 503.728
  • 1431.31
10 Kasım 2017 Cuma

Erdoğan yerine Sezer verelim mi?

Emin Pazarcı
Emin Pazarcı
YAZARIN SAYFASI

Bir Ahmet Necdet Sezer’imiz vardı bizim. Cumhurbaşkanıydı, ama kırmızı ışıkta dururdu. Markete gider, evinin alış-verişini yapardı. Vakti çoktu!

Şimdi Erdoğan var o makamda. Vakti yok, kırmızı ışıkta durmuyor, eve alış-veriş yapmıyor, uçuyor. Hani o “Ne gereği var, niye alındı, israf bu?” denilen TC TUR isimli uçak var ya, onunla uçuyor. Dünya liderleriyle bir araya geliyor, görüşmeler yapıyor, Türkiye’nin tezlerini savunuyor.

Yıllar, yıllar önce bir 57. Hükümet vardı işbaşında. DSP, MHP ve ANAP koalisyonundan oluşmuştu. İçine de Kemal Derviş isimli bir zat monte edilmişti. Liderler Zirvesi sürerken “Bir dakika” der dışarı çıkar, telefonla görüşürdü. MHP’lilerin iddiasına göre, Dünya Bankası ve IMF gibi kuruluşlara ne yapılacağını danışır ve sonra tekrar içeri girerdi.

Şimdi Binali Yıldırım Kabinesi var görevde. Başbakan Yıldırım, Amerika’da görüşmeler yapıyor şu günlerde. Ama O “Siz nasıl istersiniz?” diye sormaya gitmedi. Tartışıyor, pazarlık ediyor ve “Biz böyle düşünüyoruz” diyor.

Bugün Türkiye’nin içinde bulunduğu durumdan rahatsız olanlar ve ülkeyi yönetenleri yerden yere vuranlar: Ne diyorsunuz siz, ne istiyorsunuz? Erdoğan yerine size Sezer’i mi verelim? Bugünkü Hükümet yerine de 57. Hükümet benzeri bir yapı mı oluşturalım?

Anayasa kitapçıkları uçsun havalarda. Milletçe bir günde fakirleşelim. Esnaf yazar kasa fırlatsın Başbakanlık önünde. Kendi derdimize düşelim, çevrede ne olup bittiğine gözlerimizi kapatalım…

İstediğiniz buysa kolay. Siyasette bunu yapabilecek çok kişi var. Alın, oturtun devlet yönetimine. Seyreyleyin gümbürtüyü!

***

Avrupa, dişini gösterip duruyor…

Amerika, artık açıktan yükleniyor…

Suriye ve Irak’ın durumu ortada. Suudi Arabistan’da yeni oyunlar planlanıyor. İran hedefte. İsrail ise pusuda.

Bu arada, PKK, DEAŞ ve DHKP-C gibi terör örgütleri saldırıyor. İçeride gücünü yitiren FETÖ, dışarıda Türkiye ile alabildiğine savaşıyor.

Böyle bir ortamda Ahmet Necdet Sezer’in Cumhurbaşkanlığı Makamında, 57. Hükümet benzeri bir yapının da icra mevkiinde olduğunu düşünebilir misiniz?

Ben hiç düşünemiyorum, düşünmek de istemiyorum!

Tam bir kâbus olurdu bu. Milletçe tarihi bir felaket yaşardık herhalde.

Çok merak ediyorum, istenen bu mudur acaba?

***

Geçtiğimiz ayın sonunda Cumhurbaşkanı ile Azerbaycan’daydık. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi hayata geçirildi. Erdoğan, önümüzdeki pazartesi Soçi’ye gidiyor. Putin’le Suriye başta olmak üzere bölgesel konuları görüşecek. Oradan da Kuveyt ve Katar’a geçecek. Çünkü, o bölgede de ciddi sorunlar var.

Türkiye’ye dönecek ve muhtemelen sırada başka yurtdışı geziler olacak. Bu arada, Türkiye’ye gelen yabancı konukları saymıyorum. Pek ülke komşu kapısı yapılmış durumda, Ankara da arı kovanı gibi işliyor.

Şimdi 15 yıl geriye, Türkiye’nin içe kapandığı yıllara dönelim…

İddia ediyorum, o yıllarda Cumhurbaşkanları ve Başbakanların bir yılda yaptıkları ziyaretlerden fazlası, artık bir ayda gerçekleşiyor. Nerede bizi ilgilendiren bir gelişme, nerede bir kriz ve problem var, Türkiye orada.

İstemiyor musunuz, yeniden geriye mi dönelim?

***

“Evet, istemiyoruz, geriye dönelim” diyenler var elbette. Onlar her şeye karşılar. Görüyoruz yaptıklarını. Örnek mi istiyorsunuz? İşte size Mimarlar Odası.

İstanbul’da AKM Binası’nın yıkılıp, yerine yenisinin yapılmasına da karşı çıktılar. Gördünüz mü oranın içini? İçler acısı bir durumda, zaten yavaş yavaş yıkılıyor. Tam bir mezbelelik, enkazdan farkı yok.

O mezbelelik için “korunması gerekir” diyorlar.

Durum bu olunca, 57. Hükümet ve Sezer dönemini bile savunur bu kafalar. Her dönemde oldu, bugün de varlar, yarın da olacaklar. Bugün ölümünün 79. Yılında andığımız Mustafa Kemal Atatürk de işte bu kafalarla savaşmıştı.

<p>Milli  Takımımız 2020 Avrupa Şampiyonası'nın ikinci maçında Galler ile Bakü'de karşı  karşıya gel

Türkiye - Galler Maç Yorumu

Can Azerbaycan! Millilere Bakü'de büyük destek

Sherlock Holmes filmine konu olan 'deli bal'da üretim dönemi başladı

Marmara Denizi'nin dibindeki yoğun müsilaj görüntülendi