• $ 7,8158
  • € 9,4809
  • 461.388
  • 1330.87
Reklamı Kapat

Eyvah, ABD var işin içinde

Ne demişti ABD Başkanı Donald John Trump, Riyad’a yaptığı ziyarette? Suudi Yönetimine övgüler düzmüştü. “Kral Selman’a ve Veliaht Prens’e çok güveniyorum” demişti:

-Ne yaptığını iyi biliyor. Sert muamele yaptıkları kişiler, yıllardır ülkelerini soyuyorlardı.

Trump, Riyad’daki Küresel Aşırılık Yanlısı İdeolojilerle Mücadele Merkezi’nin açılışında, Mısır’daki Darbeci General Sisi ile Kral Selman’ı yanına almıştı. Hep birlikte dünyayı temsil eden bir kristal kürenin başına geçmişlerdi. Üzerine ellerini koyup, ittifak pozu vermişlerdi.

Kıvılcımı çakıp gitmişti…

Tutuştu işte. Böyle giderse, yakında büyük bir ateşe dönüşecek. İlk olarak da Suudi Arabistan’ı yakacak.

***

Şimdi birkaç noktanın altını çizmek lazım…

Birincisi, “Aşırılık yanlılarından” bahsediyorsak eğer, en başa ABD’yi koymak lazım. El attığı, ayak bastığı her yerde kan ve gözyaşı var. Afganistan ve Irak’ın durumu ortada! ABD, bugün dünyanın pek çok bölgesinde tek başına bir tehdit durumunda!

İkincisi, bugün Suudi Arabistan’da yürütülen “yolsuzluk operasyonunun” bizdeki 17-25 Aralık Yargı Darbesi’nden bir farkı yok. Tamamen karşı tarafı etkisizleştirmeye ve yok etmeye yönelik bir plan yürütülüyor.

Üçüncüsü de, bir “soygundan” bahsedilecekse eğer, bunu dile getirecek en son kişidir ABD Başkanı. Çünkü, ABD ekonomisi küresel bir soygun düzeni üzerine kurulu! Dünyanın dört bir yanında sırf bunun için askeri varlık bulunduruyor.

***

Bugün Suudi Arabistan ateşle oynuyor aslında…

Ülkenin tarihi bir geçmişi ve devlet geleneği yok. Demokrasi denilen kavram, zaten oralara hiç uğramamış durumda. Ülke yönetimi de aileler ve kişiler üzerine kurulu kendine has bir yöntemle sürdürülüyor.

Bugün yürütülen operasyonlarla o zincir halkalarının içinden bazılarını çekip almak, ülkeyi bölünmeye kadar götürebilecek bir kaosun habercisidir. Trump’ın çok güvendiğini söylediği o 32 yaşındaki tecrübesiz Veliaht Prens işte bunu yapıyor.

Ayrıca, İran’a karşı da savaş tamtamları çalıyor…

Böyle bir gelişme ortaya çıkarsa, iki taraf da ciddi zararlar görecek. Amerika’nın hedeflediği gibi İran yıpranacak. Ancak, bana göre asıl zararı gören Suudi Arabistan olacak. Çünkü, bir tarafta Pers İmparatorluğu’nun mirasçısı, devlet geleneği oturmuş İran, diğer tarafta aşiret geleneğiyle idare edilen Suudi Arabistan var.

Olacaklar belli aslında…

Bugün ABD’den en fazla silah satın alan ülkelerin başında Suudi Arabistan bulunuyor. Bir çatışma ortaya çıkması halinde Amerika’nın Suudi Arabistan’a sattığı yüz milyarlarca liralık silah stoku eriyecek. Washington yeni silahlar satarak daha fazla para kazanacak. Muhtemelen ülke bölünmenin eşiğine gelecek. Bu da zaten ABD’nin planları arasında yer alıyor.

Destekler tabii ki Trump böyle bir gelişmeyi, övgüler düzer elbette Veliaht Prens’e! ABD açısından bundan güzel bir gelişme olur mu?

***

Suudi Arabistan ile İran arasında Yemen üzerinden zaten ciddi bir çekişme var. Bilançosu da ortada:

Çatışmalar yüzünden binlerce sivil Müslüman hayatını kaybetti.

7 milyon insan açlıktan ölme sınırına geldi.

Yarım milyon civarında Yemenli de kolera salgınından etkilendi.

Üstelik daha bitmedi. Orada milyonlar insani yardım beklerken, BM devreye girdi. Husilere füze ve diğer askeri malzemenin girmesini önleme gerekçesiyle kara, hava ve deniz sınırlarını kapattı.

Yemen halkı için insani bir felaket kapıda. Durum her geçen gün daha da ağırlaşacak gibi görünüyor. ABD için önemli değil elbette bu. Peki, İslam adına mangalda kül bırakmayan Suudi Arabistan ve İran’a ne demeli?

Nasıl da oynuyorlar bölgeyle! En önemlisi de her fırsatta İslam adına hareket ettiklerini söyleyenler ne kadar da kolay malzeme oluyorlar bu oyuna!

Muharrem İnce'den CHP'ye cinsel taciz çıkışı: Utanıyorum

Muharrem İnce'den CHP'ye cinsel taciz çıkışı: Utanıyorum

Türkiye'deki havucun yüzde 70'i burada yetişiyor

Türkiye'deki havucun yüzde 70'i burada yetişiyor

Milli helikopter motorunun tasarım merkezi açıldı

Milli helikopter motorunun tasarım merkezi açıldı

Türk bilim insanları arıların gen haritasını ç

Türk bilim insanları arıların gen haritasını çıkaracak