• $ 7,8404
  • € 9,1558
  • 474.329
  • 1124.94
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Daha kaç şehit vereceğiz!

Yeni değil, Osmanlı’yı ve Cumhuriyetin ilk yıllarını istisna edersek, en az 30 yıllık bir soru bu. İyi niyetlisi, kötü niyetlisi ve canı yanan sürekli olarak aynı soruyu soruyor:

-Daha kaç şehit vereceğiz?

Doğal olarak cevabını da kimse veremiyor. Çünkü, “maalesef bundan sonra da vermeye devam edeceğiz” diyebilmek o kadar zor ki. Ne yazık ki, bu topraklarda kimliğini, kişiliğini koruyarak, başı dik yaşamanın bir bedeli var! Şehitlerimizle o bedeli ödüyoruz biz.

“Tamam bitti bu iş, artık şehit vermeyeceğiz” demek de mümkün elbette. Ama onun bedeli çok daha ağır. Kimlik ve kişiliğinizi bir kenara koyup eğileceksiniz. Teslim olacaksınız.

Bu bir tercih meselesi…

İki ihtimal var: Birincisi, şeref ve haysiyetinizi koruyarak dik durmak, bunun bedelini ödemek. İkincisi de bütün kutsallarınızdan sıyrılıp, şeref ve haysiyetinizi ayaklar altına almak ve onun bedelini ödemek.

***

Giderayak ne demişti ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi J. Bass:

-İşbirliğimiz sayesinde 9,5 aydır Türkiye’de eylemler durdu.

Doğru mu bu sözler? Tabi ki değil.

Geçtiğimiz günlerde, Türkiye’nin terörle mücadelesinin en tepesindeki isimlerden biriyle konuştum konuyu. Bu çok önemli yetkili, “Bize terörle mücadele konusunda verdikleri ciddi bir destek yok” dedi:

-Hatta işe yaramaz birkaç bilgi kırıntısının dışında “hiç yok” bile denilebilir. Bass, kendilerini güçlü ve olduğundan farklı gösterebilmek için bu açıklamayı yaptı. Biz, son dönemdeki başarıyı tamamen kendi imkânlarımızla sağladık.

Aynı yetkili, “Acaba bu sözlerin altında örtülü tehdit mi var? Bass, ‘bize tabi olmazsanız, Türkiye’de terör artar’ mesajını mı verdi?” sorusuna “bilemem” cevabını verdi. Ancak, yaptığı değerlendirmelerden bizim çıkarttığımız sonuç buydu.

Ayrıca, zaten hep öyle oldu…

1990’lı yıllarda, üniformasını çıkarıp “siyasetçi” kimliğine bürünen eski Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş, bir televizyon programında konuğumdu. ABD helikopterlerinin Kandil’e silah ve mühimmat indirdiğini tespit ettiklerini açıklamıştı.

Bugün ise, bu işi açıktan yapıyorlar. Dile kolay, herkesin gözünün önünde YPG denilen PKK’nın kardeşi terör örgütüne 3.500 TIR silah ve mühimmat desteği verdiler.

Sadece onlar mı?..

Değil elbette. Türkiye’yi vurmak için oluşturulan teröre destek olmakta Rusya ve Avrupa’nın pek çok devleti de sabıkalı!

***

Cumhuriyet’in ilk yıllarına bakın…

Ne zaman ki Türkiye, Misak-ı Milli konusunu gündeme getirdi, ne vakit Mustafa Kemal Paşa “Hatay’dan vazgeçmeyeceğimizi” açıkladı; aynı oyunu oynadılar. Etkisiz kılmak ve dize getirmek için iç isyanlar çıkardılar, içeride yönlendirdikleri siyasi partileri üzerine sürdüler.

Osmanlı’dan beri oynadıkları oyun hep aynı!

Abdülhamit’e de aynısını yaptılar. O günün PKK’sı olan Ermeniler ve diğer taşeronları ile bir yandan kan döktüler, diğer taraftan Duyun-u Umumiye ile ekonomik olarak boğmaya çalıştılar.

Dünden bu güne hiçbir değişiklik yok. Hamam da aynı, tas da!

“Bu iş ne zaman bitecek, daha ne kadar şehit vereceğiz?” sorusunun cevabı orta yerde duruyor aslında! Basit iç güvenlik konusunu aşan çok derin ve karmaşık bir durumla karşı karşıyayız. Olayın perde arkasını görüp, olan biteni iyi okumadan bu soruyu sormak çok kolay, ama cevabını vermek zor!

***

En basit cevabı söyleyeyim: Malum güçlerin Türkiye üzerindeki emel ve hesapları sona erer ya da biz teslim olursak biter.

Bunlar mümkün olmayacağına göre…

Önümüzde tek yol var: Tırnağımız varsa, başımızı kaşıyacağız. El ele verip, mücadeleye devam edeceğiz. Kararlılığımızı sürdüreceğiz. Moralimizi hiçbir zaman bozmayacağız. En önemlisi de güçlü olacağız. Başka çaremiz yok, zorla oyunu bozacağız. İşte o zaman şehit haberleri gelmeyecek!

Derbi sonrası Fenerbahçe'de ayrılık kararı... Galatasaray hükmen mağlubiyetin kıyısından döndü! Marc

Derbi sonrası Fenerbahçe'de ayrılık kararı... Galatasaray hükmen mağlubiyetin kıyısından döndü! Marcao adım adım Roma'ya...

Irak'ın kuzeyinde PKK'ya ait malzemeler ele geçirildi

Irak'ın kuzeyinde PKK'ya ait malzemeler ele geçirildi

Azerbaycan ordusu, Yüksekliklerde kontrolü ele geçirdi

Azerbaycan ordusu, Yüksekliklerde kontrolü ele geçirdi

1658 yıldır medeniyetleri besleyen ağaç bu yıl da meyve verdi

1658 yıldır medeniyetleri besleyen ağaç bu yıl da meyve verdi