• $8,0663
  • €9,6715
  • 461.345
  • 1408.14
04 Kasım 2019 Pazartesi

PKK uğruna

Ufuk Ulutaş
Ufuk Ulutaş
YAZARIN SAYFASI

Batı’nın PKK için göze aldıkları akıllara durgunluk veriyor. Her ne kadar PKK’yı terör örgütleri listesine aldılarsa da şimdiye kadar PKK’yla mücadelede Türkiye’nin yanında yer almadıklarını söylemek mümkün. Türkiye’nin her terörle mücadele operasyonuna savunma sanayiinde yeni ambargolarla cevap verdiler. Aslında senelerdir şu mesajı veriyorlar: PKK bir terör örgütü olabilir ama Türkiye PKK’yla mücadele etmesin.

Birçokları bir konuyu çok hızlı geçiyor. Başta ABD’den bir kitle olmak üzere Fransa’nın da yoğun bir şekilde içerisinde olduğu bir koalisyon senelerdir PKK’ya açık destek vermekte. Bu destek eğitimi, silahı, altyapı hizmetlerini ve diğer lojistik hizmetleri içeriyor. Teröre verdikleri açık desteğe rağmen Türkiye’nin terörle mücadelesine söz söyleme hakkını kendinde görmeleri de işin garabeti. Yavuz hırsız misali oklar suçludan mağdura çevrilmeye çalışılıyor. İlginç bir şekilde bu koalisyon PKK’nın ırkçı gündemini gerçekleştirmeyi kendilerine vazife edinmiş durumda.

Bu vazifeyi gerçekleştirmek için kat etmeyecekleri yol yok neredeyse. Örneğin müttefik kavramının içerisini boşalttılar geçtiğimiz birkaç sene içerisinde. Müttefik diye her ağızlarını açtıklarında maalesef bu sıfatı PKK’ya yakıştırdılar, NATO müttefiklerinden çok. Washington’da bir kitle senelerdir bunu bilinçli bir şekilde yapıyor. Amerikan basınında sıklıkla kullanılan “müttefikimizi terk etmeyelim” çağrıları normal şartlar altında “Türkiye’ye sonuna kadar destek verelim” anlamına gelmesi gerekiyor. Fakat PKK’ya müttefik diyecek kadar düştüler.

PKK’nın beşinci sınıf propaganda görüntülerini ve metinlerini hakikatmış gibi uluslararası camiaya yaydılar. PKK’dan gelen her haberi gerçek kabul ettiler. Sanki bir ahlaki üstünlüğe sahipmişler gibi terör örgütünün argümanlarını Türkiye‘ye karşı siyasi baskı aracı olarak kullandılar.

Şimdi de PKK’dan geriye ne kaldıysa onu belki canlandırırız umuduyla ulus devlet kavramını bile tartışmaya açtılar. Foreign Policy gibi sıklıkla terör örgütlerinin yazılarını yayınlayan mecrada “PKK ulus devletin kurbanı oldu, artık ulus devletinden daha farklı düzlemlerde düşünmemizin vakti geldi” çağrıları yapmaya başladılar.

PKK terörüne verdikleri desteğin başlarına açacakları hukuki ve güvenlik sorunlarıyla yüzleşmek zorunda kaldıklarında iş işten geçmiş olabilir. Bırakın müttefiki, hukuk tanıyan herhangi bir devlet olarak hareket etmeleri bile yeter.

<p>Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüşmesinde ger

Dendias provokasyon için mi geldi?

Amerikalı Rapçi Kanye West'in ayakkabısı 2 milyon dolardan satışa çıktı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC'de

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Nisan 2021)