• $12,8089
  • €14,5022
  • 731.529
  • 1808.79
28 Ekim 2019 Pazartesi

El-Bağdadi'nin ölümü kimi boşa düşürdü?

Dünya, pazar sabahı Ebu Bekir El-Bağdadi’siz bir dünyaya uyandı. ABD özel kuvvetleri İdlip’te gerçekleştirdiği bir operasyonla El-Bağdadi’yi nihayetinde öldürdü. Nihayetinde diyoruz çünkü daha önce de defalarca öldürüldüğü iddia edilmiş, yaralansa da hayatta kalmıştı. Trump’ın açıklamalarını temel alırsak, El-Bağdadi Suriye içerinde birçok kez yer değiştirdikten sonra İdlip’te korunaklı bir meskende sıkıştırılmış ve kaçmaya/saklanmaya çalıştığı tünelde üzerindeki bombayı patlatarak ölmüş. Operasyonun ve El-Bağdadi’nin öldürülmesinin önemli sonuçları olacaktır elbette. Fakat bunlara geçmeden önce Trump’ın twitiyle resmi açıklamasını yapana kadar geçen sürede yaşananların analiz edilmesi gerekiyor.

Trump’ın ‘iyi haberinin’ El-Bağdadi’nin öldürülmesi olduğu anlaşıldığı anda PKK ve yandaşları operasyonun ekmeğini yeme gayreti içerisine girdi. Bunun da iki ayağı vardı: Operasyonu ABD-PKK ortak operasyonu olarak lanse etmek ve sınıra yakın olması sebebiyle El-Bağdadi’nin Barışa’da olmasının suçunu Türkiye’ye yüklemek. Batı’nın favori teröristi Mazlum, beş aydır devam eden bir operasyon sonucu El-Bağdadi’nin öldürüldüğü tarzı uydurma bir twit attığında, gazetecilik denilince mangalda kül bırakmayanlar, twit’e vahiy muamelesinde bulundular. ‘Bin bir surat’ Mazlum detay vererek yalan haberine, yani kredi kapma çabasına inandırıcılık kazandırmaya çalışıyordu. Gazeteciler hazırdı ve yemi gönüllü bir şekilde yuttular.

Aynı anda ‘operasyonla Türkiye arasında hiçbir bağlantı yoktu’ açıklamasını Batı medyasına verecek Amerikalı anonim askeri yetkililer ortaya çıktı. Milli Savunma Bakanlığımızın ‘ABD ile bilgi alışverişi ve koordinasyon vardı’ açıklamasını yalanlama yarışına girdiler. Sınırımıza taş atımı mesafedeki bu operasyonun özellikle iki ülkeye bilgi vermeden yapılamayacağı aşikardı oysa: Türkiye ve Rusya. Buna rağmen manipülasyonda ısrar ettiler. Hatta birkaç gün önce vardığı bu noktanın Türkiye sınırına yakın olmasını bahane edip, yine Türkiye’ye saldırmaya devam ettiler.

Trump açıklamasını yaptı. Rusya ile birlikte Türkiye’ye koordinasyonu için teşekkür etti. Operasyonel bazı ayrıntılar verdi; fakat ülkelerin katkıları kısmını fazla ayrıntı vermeden geçti. Fakat söyledikleriyle bile anonim askeri yetkilileri ve PKK’lıları beraberinde kendilerini analist ve gazeteci olarak pazarlayan yeminli Türkiye düşmanlarını da boşa düşürmüş oldu. Bir sonraki yazıda El-Bağdadi sonrası DEAŞ’ı ve Suriye’yi ele alalım…

<p>Erdoğan, faiz-kur manipülasyonlarıyla mücadeleden Birleşik Arap Emirlikleri ile normalleşen ilişk

Başkan Erdoğan: Göreceksiniz enflasyon düşecek

Uşak'ta dere yatağında patlamamış top mermisi bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2021)

Kuvvetli lodos hayatı olumsuz etkiliyor