• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
11 Ekim 2019 Cuma

Beklenen gün

Türkiye Fırat’ın doğusuna yönelik uzun süredir beklenen harekatını başlattı. Bu noktaya hızlıca gelinmediği unutulmamalı. Türkiye uzun süre PKK sorununu derinleştiren ve beraberinde Suriye’de bir çıkmaz yaratan Amerika Birleşik Devletleri ile diyaloğu tercih etti. Amerika ise her seferinde diyaloğu zaman kazanma aracı olarak gördü. Şu anda gelen tepkilerine bakacak olursak görülecektir ki aslında Amerika PKK’ya verdiği desteği hiçbir zaman kesmeyi düşünmedi. Amerika’daki Türkiye karşıtı çevreler, Trump’ın geri çekilme kararına rağmen PKK’yla işbirliğini sürdürebilmek için elinden geleni yaptı.

Batı dünyası nasıl bu noktaya geldiğimizi her zamanki gibi hızlıca geçti. Amerika DEAŞ’la mücadele bahanesiyle senelerdir PKK’ya ağır silahlar vermekte ve onları eğitmekte. Yine senelerdir kendilerinin de inanmadığı PKK’yla YPG farklı örgütlerdir yalanını dillendirmekteydi. En üst düzeyden bu iki örgütün aynı örgüt olduğunu, Amerika’nın PKK’yı silahlandırmasının ateşle oynamak olduğunu ve NATO müttefiki Türkiye ile büyük sorunlar ortaya çıkardığını söyleyenler oldu. Bu itiraflar yapanların bazıları şimdilerde ise tamamen iç politik mülâhazalar sebebiyle zikzaklar çiziyor. Bu esnada ise Amerikan Başkanı Trump, ülkesinin, altını çizerek söyleyelim, PKK’ya destek verdiğini bütün dünyaya itiraf etmiş durumda.

Hiçbir ülke yanı başında bir terör oluşumunun palazlanmasını seyretmez. Hiçbir ülke başka ülkelerin güvenlik önceliklerini kendi halkının güvenlik önceliklerinin üzerinde tutmaz. Hele bu ülke Türkiye gibi hem birçok terör saldırısına maruz kalmış hem de terörle mücadelenin en başarılı örneklerini sergilemiş bir ülkeyse bir gün bıçak kemiğe dayanacak ve harekat kaçınılmaz olacaktı. İşte bıçağın kemiğe dayandığı o günleri yaşıyoruz.

Harekat bölgesi, senelerdir PKK’nın arkaik ve ırkçı anlayışıyla ve ABD’nin arka çıkmasıyla yönettiği bir bölge. PKK’ya boyun eğmeyen Kürtleri ve diğer hakları zulme uğrattığı, bu sebepten çok büyük sayıda Suriyeli Kürt’ün Türkiye’ye kaçmak zorunda kaldığı bir bölge. Aynı zamanda PKK’nın etnik temizliğinin merkezi olan bir bölge.

Türkiye harekat bölgesini hem topraklarının güvenliğini sağlayacağı hem de Suriyelilerin güvenli bir şekilde yaşayacağı bir bölgeye dönüştürme amacında. Birbirinden farklı özelliklere ve yoğunlaşmalara sahip bir bölgeden bahsediyoruz. Bu sebepten harekat safhalarla ve değişen hızla ilerleyecek, PKK’nın tüm savunma hatları kırılacak, nihayetinde Türk askerinin ve Milli Ordu’nun kontrolüne girecek topraklarda istikrar çalışmaları başlayacak.

Allah askerimizin basiretini ve isabetini artırsın.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler