• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
4 Eylül 2017 Pazartesi

Blackwater, Birleşik Arap Emirlikleri ve Ortadoğu’da Savaşların Geleceği

ABD Başkanı Trump geçtiğimiz günlerde yeni Afganistan yol haritasını açıkladı. Bilinen şu ki ABD, Afganistan’da modern tarihinin en uzun süren savaşını veriyor ve bir bataklık içerisinde. İlk yıllarda Taliban’ın stratejik mevzilenmelerinin mağlubiyet olarak kabul edilmesinden sonra Taliban sürekli mevzi kazandı ve şu an ülkenin önemli bir kısmına hakim. ABD bataklıktan çıkmak istiyor, bunun için Taliban’la müzakereleri bile düşünenler var. Daha doğrusu yürütülen bir temas da var. Malum Katar’daki Taliban ofisi ABD’nin izni dahilinde açılmıştı. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) de bu ofis üzerinden Katar’a teröre destek suçlaması yapmıştı. Sonra öğrenildi ki BAE uzun süre Taliban ofisinin kendi topraklarında açılması için uğraş vermiş ama başaramamış.

Bir süredir bataklıktan nasıl çıkacağını düşünen ABD çözümü asker sayısını artırmakta buldu. Kararın öncesinde ve sonrasında ise başka çözüm önerileri ve teklifler getirilmişti. Tekliflerden birisi savaş suçlusu ve şu an BAE’de yaşamak zorunda kalan eski ismiyle Blackwater’ın kurucusu Eric Prince’ten gelmişti. Bilmeyenler için Blackwater, özel bir güvenlik şirketiydi. Dünyanın farklı noktalarında devletlere verdiği paralı milis hizmetiyle ve adlarının karıştığı birçok karanlık iş ve katliamla biliniyorlardı. Irak savaşında ünleri zirve yaptı. Zira ABD ordusunun isminin geçmesini istemediği pis işlerini Blackwater’ın Amerkalı, Filipinli, Afrikalı, Kolombiya’lı vs. paralı milisleri yapıyordu. 2007’de Irak’ta Nisur’da yaptıkları sivil katliamının sonrasında isimlerini değiştirmek (Academi) zorunda kaldılar. Yasal takip başlatıldı, ceza alanlar oldu. Eric Prince yasal sorunlarla karşılaşınca soluğu kendisi gibi karanlık ve pis işleri seven Abu Dabi’de aldı.

Prince Afganistan kararının açıklanmasından önce ABD yönetimine, Afganistan’a ABD askerinin değil kendi özel güvenlik şirketinin gönderilmesini teklif etti. Prince bunun ABD’ye daha ucuza mal olacağını iddia ediyordu. Son günlerde Abu Dabi merkezli Frontier Services Group ismiyle savaş satıyor. Bu teklifini Wall Street Journal üzerinden yaptı. Kararın açıklanmasından sonra ise bu sefer New York Times’ta yazdığı bir yazıyla ABD’yi Afganistan batağından askerlerin değil, paralı milislerin kurtaracağını yazdı. 2000 ABD Özel Kuvvetler askeri ve 6000 paralı askerin, Afganistan’da ulaşılması öngörülen 12400 ABD askerinden daha etkin ve ucuz olacağını savundu. Tabiri caizse New York Times üzerinden şirketinin kanlı teklifini ABD yönetimine tekrar sundu. Bu iki gazetenin sayfalarını savaş ticaretine ve bir suçluya açmasına tabi ki şaşırmadık. O sayfaları başta FETÖ olmak üzere parayı basan herkese açıp hala gazetecilik etiğinden bahsedebiliyorlar.

Prince şu günlerde BAE için bir milis gücü oluşturuyor. Çölün ortasında kurduğu merkezle BAE’nin akıttığı milyon dolarlarla dünyanın dört bir tarafından topladığı milisleri, BAE’nin hem ülke içindeki hem de dışındaki kirli operasyonları için hazırlıyor. BAE bu milisleri içerde herhangi bir kalkışmayı bastırmak için hazırlıyor; dışarda ise Somali’de, Libya’da, Yemen’de vs. operasyonlar çekmek için kullanıyor veya kullanma planları yapıyor. Muhtemelen Katar’da bir saray darbesi olsaydı, bu milisler Doha’da ortaya çıkacaktı. PKK saflarında bu milislerden var. BAE Ortadoğu’ya ayar vermek için acımasızca katleden bu milisleri kullanıyor, kullanma planları yapıyor.

Ortadoğu’da bundan sonra bu paralı milislerin operasyonlarını, darbe girişimlerini (Afrika’da olduğu gibi), katliamlarını ve
savaş suçlarını daha fazla göreceğiz. Bu tür haberlerle karşılaştığınıza aklınıza BAE ve Blackwater gelsin.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak