• $ 7,2257
  • € 8,6055
  • 480.287
  • 1034.4
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Putin Rusya’nın çalışma hayatını beş yıl uzattı!

Vladimir Putin, Rus ekonomisinin yönetimini, büyüme ve emeklilik yaşı yönünden eleştiren bir konuşma yaptı. Konuşmanın sonunda da, emeklilik yaşını tam beş yıl artırdı. Rus vatandaşları da değişiklikleri alenen eleştirdi, şikayetler gündeme geldi.

Rusya’da, yılbaşından önce, her yıl yıllık lider ekonomik bir konuşma yapardı ve de durumu değerlendirirdi. Bu yılki konuşma da 4 saat sürmüştü. Putin’e göre vatandaşın satın alma gücü artmıştı, doğal olarak da bu artış yıldan yıla yavaş yavaştı.

Rusya’da bu yılki ekonomik büyüme yüzde 1.8 artmıştı. 2019 yılı için de yüzde 2 artması bekleniyordu. Çalışma süresi konusunda 5 yıl uzatma ise vatandaşlar tarafından Putin’in çok eleştirilmesine yol açtı. Bu yıl Putin’in yirminci yöneticilik yılıydı ve de Putin’e göre yatırımın düşük gerçekleşmesi ve de mali açıdan reform olmaması, birçok sektörün zorda olmasına yol açıyordu.

Hedef ‘yeni teknolojik yapı’

Vladimir Putin, biz önemli değişiklik yapmalıyız, “Yeni teknolojik yapıya geçmeliyiz” diyordu. Bu adımı atamazsak toplumumuzun geleceği olamaz diyordu. Bu bir ilke meselesi ve vatandaşlarımızı tümünün bunu anlaması gerekiyor diyordu. Ekonomimiz başka bir tür lige dahil olmalı diyordu. Şu andaki ulusal yatırım girişimlerimizi tüm vatandaşlar anlamalı diyordu. Rusya’da gelirler artmaktaydı. Normal vatandaşların yaşam kaynakları da artmak durumundaydı. Batı ülkelerinde yaşam standartlarının artmadığını da görmemiz gerek diyordu. Rusya’da ise gelirler artmaktaydı,işsizlik oranı da düşmekteydi.

Pozitif yaklaşımla yapıyoruz

Vladimir Putin, unutmamamız ve görmemiz gerek ki, mesela Fransa’da yeni başkan aşırı doz eleştirilmekte, İspanya’da işsizlik önemli boyutta artmakta, Batılıların, 2014’ten bu yana Kırım nedeniyle Moskova’ya koydukları gerekli ek harcamalar ise, pek büyük yük olmuyor, negatif etkilere karşı pozitif adımlar atabiliyoruz diyordu. Yani bazı ekonomik faktörler negatif olabilirdi ama unutulmaması gerek ki pozitif fazlalar da vardı. Biz gereken işlerimizi pozitif yaklaşımla yapıyoruz diyordu.

Tabii, gene ABD, nükleer sorunlardan bahsedebiliyordu ama biz ise gereken önlemi almaktayız ve de nükleer bir dünyada yaşamamak tercihimizdir de diyoruz deniyordu.

Korkunç patlamadan 27 saat sonra enkaz altından bir çocuk kurtarıldı

Korkunç patlamadan 27 saat sonra enkaz altından bir çocuk kurtarıldı

Zamanın hayatımıza ve çevremize etkileri

Zamanın hayatımıza ve çevremize etkileri

Taksim'e yapılan caminin genel işçiliğinin yüzde 65'i tamamland&#

Taksim'e yapılan caminin genel işçiliğinin yüzde 65'i tamamlandı

7 Ağustos 2020 günlük burç yorumları! İş hayat

7 Ağustos 2020 günlük burç yorumları! İş hayatında önemli kararlar almanın zamanı