• $13,4284
  • €15,271
  • 794.664
  • 2042.08
17 Aralık 2018 Pazartesi

Şimdi neler olacak?

ABD’de en son ara seçimde, şu ana kadar pek olmamış şeyler oldu. Demokratlar dönem ortası seçimde, 6 Ekim günü oy kazandılar ve de Beyaz Sarayı da ocak ayından sonra etkileyebilecekler.

Cumhuriyetçiler ise Senato'ya hakim olan taraf olarak kaldılar. Ama her iki taraf da kazandıkları kanısındalar. Bugüne kadar bölünmüş olan bir ülke, şimdi de bölünmüş bir hükümetle yönetiliyor gibi olacak. Esasında ABD’yi yönetmek daha da zor oldu denilebilir.

Demokratlar ABD seçmenlerini temsil ediyorlar, Cumhuriyetçiler ise coğrafi olarak duruma hakimler.

Demokratlar, aslında Temsilciler Meclisi’nde duruma hakimler. Ve kentsel yerlerdeki oyları da aldılar. Cumhuriyetçiler ise daha az nüfuslu taşra bölgelerine hakim oldular. Demokratları da İndiana, Missouri ve de Kuzey Dakota gibi yerlerde geçtiler.

Yani bir ülkede, ülkenin yarısının seçimi nüfusa dönük olmasıyla gerçekleşti. Diğer kısım ise araziye dönük oylarla seçildiler. Bu durum siyasetçilerin pek sevmediği bir durum.

Daha önceki yıllardaki seçimlerde 17 “state “ hep de, bir Cumhuriyetçi ve bir de Demokrat tarafından temsil edilirdi. Ocak 2019 tarihinde ise gidişat değişti ve şimdi altı Demokrat ve yedi Cumhuriyetçi ülkeyi temsil etmekte imiş.

Ocak ayından itibaren Minnesota Demokratlar tarafından yönetilen bir parti olacak. New York ve de Kaliforniya’da da çok yüksek sayıda oy alınabilir ama ülke tek başına oralardan alınan oyla yönetilemez.

Demokratlar Federal ajanslarda neler olduğunun detayını çok iyi gözlemek zorundalar. Ama Demokratlar da hakim oldukları yerlerde intikam almak için ortalığa çıkılmamalı deniyor. Yani Temsilciler Meclisi’ne hakim olmalarını intikam için kullanmamalılar.

Demokratlar göstermeliler ki, hem Başkan'la hem de Cumhuriyetçilerle beraber çalışabilirler.

2010 yılında Cumhuriyetçiler Barack Obama iş başındayken Temsilciler Meclisi’ni kontrol altına almışlar ve de Demokratların arzu ettiği her şeyi bloke de etmişlerdi.

Şimdiyse Demokratlar daha iyi hükümet uygulamalarıyla tüm vatandaşları temsil etmeliler. Ve Cumhuriyetçilerin daha önceki yaklaşımlarına uymamalılar.

Bipartisan yaklaşımlar, çağdaşlığın girişimiyle, Federal Hükümet'in daha iyi çalışmasını sağlayabilir.

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr.

Rusya-Ukrayna gerginliği nereye evrilir?

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor

Bu deliğin altında bakın ne var! Gözlerinize inanamayacaksınız

Sarımsağı böyle tüketenler dikkat! Bu hatayı sakın yapmayın