• $13,4974
  • €15,3233
  • 796.639
  • 2011.16
11 Aralık 2018 Salı

Japonya’da göçmen işçi müjdesi bekleniyor!

Dünya her zaman insanları şaşırtıp da durur! Kimin aklına gelirdi ki Japonya tüm gelişmiş sanayici ülkelerin yabancılara yasaklar yaptığı ortamda, göçmenlerin reddedildiği gelişmiş ekonomilerdeki yaklaşımın tersine, Japonya ülkeye göçmen getirebilmek için çok çaba ve kaynak harcamakta.

Japon Başbakanı Shinzo Abe’nin Liberal Demokratik Partisi, emekçi kıtlığı olan bir toplumu yönetmeye çalışıyor! Kim bilir ki ülke azalan yerel emekçiler nedeniyle, toplumsal emekçi kıtlığı ile boğuşmakta?

Japonya peş peşe son yedinci yıldır büyüme yaşamakta ve de Japon şirketleri çalışmak için gelecek gönüllüleri, yedinci yıldır kabul etmekte ve hatta daha da fazla emekçi aramakta ve davet etmekte!

Japonya her yıl 300 bin kişilik nüfus azalması yaşamakta, çünkü Japonyada çok uzun zamandır düşük doğum var. Azalan emekçi sayısı nedeniyle de Japonya’nın işsizlik oranı da yüzde 2.4 oranına inmiş. Öyle ki 2016 yılı 2017 yılı arasında Tokyo Shoko Araştırma Şirketi’nin topladığı bilgiye göre, çalışacak emekçi kıtlığı nedeniyle şirket iflasları iki misline çıkmış.

Japonya, geçen hafta bir yeni bir visa kanunu çıkarmış ve de göçmen emekçilerin tam beş yıl çalışabileceğini gündeme getirmiş. Açıklanan programın ilk beş yılında ise 1.3 milyon yabancının çalıştığı Japonya’da, 345 bin adet yeni emekçinin çalışmaya geleceği ve mevcut yabancılara ekleneceği vurgulanıyor. Yeni vize 14 adet sanayide emekçiye çalışma izni verecekmiş. Ayrıca 53 bin kişi restoranlarda ve de 36 bin kişi de tarımda işe konulacakmış. 60 bin kadar yabancı hemşire de işe davet edilecekmiş. Japonyada hastane çalışanları ve de hemşirelerinin yaşları çok yüksekmiş. Japonya’da nüfusun yüzde 28 kadarı çok yaşlı imiş, halbuki ABD’de nüfusun yüzde 16 kadarı yaşlı imiş.

Düşük becerili emekçiler önceleri programda işlerini değiştiremeyecek şekilde anlaşma yapmışmış. Diğer taraftan da hükümete karşı olan siyasiler de birçok Japon’un ülke dışında çalıştığını vurguluyorlarmış. Ama Güney Amerika’da çalışan Japonlar 1990 sonrasında geri dönmeye de başlamışlar. Fakat finansal krizde ise birçok kişinin kendi memleketine göç etmesi kabul edilmiş.

Ama kadınlara iş vermek de çocuk doğumu olayı ile zaman zaman sorun yaratıyor. Şu anda ise Japonya’da, Başkan Abe ve iş ortaklarının çalışması sonucu, Japon vatandaşları da yabanı emekçi alınması konusunu kabullenmeye başlamışlar. Amerika’nın da, Japonya gibi, gelip üretecek kişileri başlangıçta iyi eğitmesi gerekli!

<p>Çok şanslı biri olduğunu söyleyen Bülent  Serttaş, 'sahnelerden çok para kazanıyor ve kazandırıyo

Gayrimenkul zengini Bülent Serttaş'ın duası: Rabbim çok para verme!

İstanbul'da bordo-mavi fırtına!

Beyaz örtü her yeri sardı! İşte Türkiye'den kar manzaraları

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı