• $13,6039
  • €15,2886
  • 794.001
  • 1951.17
12 Aralık 2018 Çarşamba

Hindistan Merkez Bankası Başkanı da kavgayla gitti

Aslında olay basit. Dünyada merkez bankacılar mümkün olduğu kadar hükümetten bağımsız hareket ederler. Ama Hindistan siyasetçileri Merkez Bankası’na aşırı müdahale etmeye başlayınca da, dün ortalık ve de finanasal sistem iyice karıştı, Merkez Bankası Başkanı da istifa etti.

Merkez Bankası Başkanı Urjip Patel, ülke Başbakanı Narendra Modi’nin, finansal piyasaların daha gevşek tutulması talebini reddedince ve de Başbakan’ın para politikası tarzı da, Merkezin işlerine sokulmaya başlayınca, Merkez Bankası Başkanı da derhal istifa etti.

Zaten Royal Bank of İndia (yani Merkez Bankası) ile Başbakan Modi aylardır para politikası yaklaşımı konusunda tartışmakta idiler.

Merkez Bankası Başkanı sert bir para politikası yaklaşımı uygulamaktaydı, rezervleri de artırmıştı ve Hindistan tarafından yönetilen kamu bankalarının kötü kredilerini de sert bir yaklaşımla eleştiriyor ve yere daha sağlam basılmasını da talep ediyordu.

BASKILARA DAYANAMADI

Ama siyasetçi tarafı da, Hindistan Merkez Bankası’nın para politikasını çok sıkı tutmasının, pek tedbirli davranılmazsa ekonominin büyümesinin hırpalayacağını ısrarla gündeme getirmekte idiler.

Bir evvelki ayda yapılan 10 saatlik toplantıda Merkez Bankası Başkanı Patel durumları zaten zor olan bankaların gene de borç edinmelerini ve iyice aşırı borçlu hâlâ gelmelerini de önlemeye çalışıyor, aşırı borçlu olanlara ek kredi verilmesini red ediyordu. Ama geçtiğimiz haftanın Cuma gününde Hükümet tedbirli de olsa, aşırı kredi yaklaşım talebini devam ettirince de, Merkez Bankası toplantıda çok baskı altında kaldı ve sonunda da iflas etti.

Patel piyasaya hitap eden bir konuşma yaptı ve istifasının kendi kişisel sorunları nedeniyle gerçekleştiği şeklinde bir yaklaşımla istifa etti.

Halbuki Patel son birkaç yılda hem de törensiz istifa eden ikinci Merkez Bankası Başkanı oldu. İşe 2016 Eylül ayında atanmıştı ve de iki yılını da tam doldurmadan istifa etti. Zaten bir evvelki Merkez Bankası Başkanı da oldukça kısa süre bir aktivite sonrasında istifa etmişti.

Finans konularını yakından bilenler, Başkan Narendra Modi’nin çok dikkatlı hareket etmesi gerektiğini söylerken, birbirinin peşinden isitifa eden Merkez Bankası Başkanlarının durumu da aslında tüm ekonomik çevrelerde anlaşılıyordu.

Merkez bankacı olmak dünyanın her ekonomisinde zor iş!

<p>Bu zamana kadar rol aldığı projelerle büyük bir hayran kitlesi elde eden ünlü oyuncu Murat Serezl

Yeni projesini ilk kez AKŞAM'a anlattı

Çay tiryakilerine kötü haber! Öyle bir zararı var ki...

Bizi böyle kandırıyorlarmış! Tüm hileleri ortaya çıktı

Çıngıraklı yılanın kuyruğunda bakın ne var!