• $ 6,0835
  • € 6,8198
  • 251.269
  • 86.072
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Petrol piyasasında karambol var!

Petrol piyasası son iki ayın en kötü haftasını yaşadı ve de yatırımcılar global büyümenin petrol talebini artırıp artırmayacağını değerlendirmeye çalışıyor.

West Texas petrolü temmuzdan bu yana, yüzde 2.9 değer kaybederek en yüksek kaybını yaşarken, varil başına fiyat 67.75 dolara indi. Halbuki ABD petrolü, ağustosta müthiş bir değer artışı yaşamıştı, değeri yüzde 7 artmıştı. Brent petrolü ise geçen haftayı sadece yüzde 1 daha düşük geçirmiş ve böylece son 4yılın en yüksek değerine yaklaşmıştı. Bir yandan güçlü kalkınmış ülkeler ham petrol talebini artırırken, ABD’nin İran’ı sıkıştırarak azalan petrol ihracatı sorunu getirmesi, global arzı da bazen azaltmaktaydı. Gelişen ülkeler de, bu arada başka ülke mamullerinde de talebin azalması olup olmayacağını inceliyorlardı. Bilindiği gibi gelişen ülkelerin piyasaları, petrol talebinin artışında çok önemlidir.

Sonbaharda ise petrol talebi genelde azalır. Yaz biterken petrol fiyatları da düşer! Çünkü otomotivle seyahat azalır. Rafineriler de kendi tesislerinin teknik durumuyla uğraşır.

Nisandan bu yana petrol fiyatları 64 dolar ila 74 dolar arasında oynadı. Brent petrolü için ise, fiyatlar 71 ila 79 dolar arasında değerlendirildi. Şu anda piyasadaki veriler, petrol ve benzin fiyatlarının talebinin ülke içinde kuvvetli olduğunu gösteriyor. ABD’de benzin fiyatları bugün galon başına ortalama 2.86 dolar. Bu da geçen yıl bu zamanki değerden 20 cent daha pahalı.

ABD’de piyasaya sunulan gazolin ekonomistler tarafından talebin ölçüsü olarak değerlendirilir. Bugünlerde talep günde 9 milyon varil olarak piyasada. Geçen yılki duruma göre yüzde 1.3 daha yüksek. Talep şu anda sezonun ilerlemiş olmasına rağmen, beklenenden daha fazla! Tahmin yapanlar bu durumda yıl sonundaki fiyatı 85 dolar olarak tahmin etmekteler. Bu da 2014’ten bu yana en yüksek fiyat olur.

Ama petrol fiyatları daha fazla artarsa da, artış ekonomiye kötü etki yapar. Unutmamalıyız ki, şu anda fiyatlar geçen yıldan yüzde 40 kadar daha yüksek. Yani insanların cüzdanları iyice boşlatılmış durumda ve de petrol fiyatı son 4 yılın en yükseğinde gibi. Diğer taraftan İran petrolü azaltsa da, Suudi Arabistan ve de Rusya arzı bir miktar artırabilir.

Unutmayalım ki, bu ay OPEC dışı ülkeler, arz ve talebi ve de fiyatı ayarlamak için Cezayir’de bir sektör toplantısı yapacak.

Ramazanda daha çok soruyoruz bu soruyu: ´Acaba bu akşam ne pişirsem?
<br>
Dr. Ayça Kaya 3 lezzetli

İftarda Ne Pişirsem? | #SağlıklıRamazanlar

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Ünlü Youtuber Enes Batur düğün fotoğraflarını paylaştı