• $ 6,8627
  • € 7,774
  • 396.959
  • 114809
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Leyen işini değiştirince Lagarde da değiştirdi

Ursula von der Leyen adlı kişi, 31 Ekim sonunda ülkesinin Savunma Bakanlığı’nı bırakıp, Avrupa Komisyonu Başkanı Claude Junker’in görevini devralmış, Avrupa Komisyonu Başkanı olmuştu. Bunu detaylı şekilde bir önceki bu konudaki yazımızda gündeme getirmiştik. Ursula von der Leyen’in yeni görevini ise zaten bundan önceki yazımızda anlatmıştık.

Diğer taraftan da Christian Lagarde, yeni bir göreve geçmiş ve önümüzdeki günlerde Avrupa Merkez Bankası’na geçecekti. IMF’den istifayla ayrılan ve resmi görev değişikliği sonrası IMF’den çekilen Christian Lagarde, yeni görevinde Avrupa Merkez Bankası’nın başkanı olacak. Lagarde, değişimleri özetleyecek ve istifa edince yeni iş olarak başkanlık görevine gelecekti. Christian Lagarde, istifasını erken yapmış, normalde 2021 yılına kadar görev yapması gerekirken, daha önceki görevi için bir kişiyi bulmak ve kendisi de yeni göreve geçme uygulamasına başlamak için, IMF ile ilgili adımını derhal atmıştı. Lagarde, ‘strong manager’ kategorisindeydi.

Tanıyanlar, 8 yıl IMF’de görev yaptığını ve bu nedenle çok şey öğrendiğini vurguluyorlardı. IMF’nin özelliklerinden biri de insanları işbaşında eğitmekti. Euro Bölgesi’nde Yunanistan’ın batmamak için neler yapması gerektiğini gündeme getirenlerden biri de Lagarde idi. Lagarde, IMF krizdeyken iş başına geçmişti. Avrupa Merkez Bankası’nın başına geçmeden önce bile düşük düzeydeki çalışanları hep izlemeye çalışmıştı. Gene de kurumda yönetim kurulu üyeleri arasında 25 kişi arasında sadece 2 kadın vardı ve Lagarde, kadın sayısını artırmak için emek vermişti. Lagarde, IMF’de çalışmadan önce Fransız Finans Bakanı görevini de yapmıştı. Bugün IMF’nin gücü Avrupa Merkez Bankası kadar güçlü değil. Bu önemli çünkü Euro Bölgesi resesyona düşerse, Avrupa Merkez Bankası’ndan alınabilecek güç az. Almanya gibi ülkeler finansal yapıları güçlü olduğundan altyapı için farklı da davranmayabilirler.

Eurozone liderleri bankaları kuvvetlendirmek için, bu nedenle ortak ve depozit mevduat sigortası da biriktirirler. Avrupa’da her şey bir politik yapı içerir. Bu nedenle de tanıyanlar Lagarde’nin becerileri şu andaki Avrupa Merkez Bankası için oldukça uygundur demektedirler.

Srebrenitsa Soykırımı'nın 9 kurbanı daha toprağa verildi

Srebrenitsa Soykırımı'nın 9 kurbanı daha toprağa verildi

Altın fiyatları bugün ne kadar?

Altın fiyatları bugün ne kadar?

Görüntüler İstanbul'dan: Ne maske ne sosyal mesafe tedbirlerine uyuldu

Görüntüler İstanbul'dan: Ne maske ne sosyal mesafe tedbirlerine uyuldu

Gerçek dondurmanın sadece yüzde 60'ı su! Sahte dondurma nasıl anl

Gerçek dondurmanın sadece yüzde 60'ı su! Sahte dondurma nasıl anlaşılır?