• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
23 Temmuz 2019 Salı

Alman lider Ursula Leyen AB'nin zirvesine oturtuldu

Avrupa Parlamentosu hukukçuları birkaç gün evvel, Alman Savunma Bakanı Ursula von der Leyen’i zirve bir göreve atadı ama seçim de çok küçük bir farkla kazanılmıştı. Avrupa Birliği (AB) hukukçuları destek vermiş ve Bayan von der Leyen, 17 Temmuz tarihinde çok az bir farkla seçimi kazanmıştı. Bayan von der Leyen, AB’nin en önemli görevi olan Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker’ in görevini, 31 Ekim tarihinde süre bitince tamamen devralacaktı.

Avrupa Komisyonu, tercihlere göre AB’nin kanun ve de kurallarını tespit eder, komisyonun rekabet kurallarını gündeme getirir, üye ülkelerle pazarlık yapar ve ülkelerin kurallara uymasını sağlardı. Parlamento ise, Bayan von der Leyen için 72 saatlik anlaşma görüşmeleri sonunda gündeme gelen kurallar çerçevesinde kararları gündeme alırdı. Salı günü atılan adımlar sonrası zaten Uluslararası Parasal Fon Yönetici Direktörü Christine Legard bir sonraki Avrupa Merkez Bankası’nın da başkanı olacak ve İspanyol Dışişleri yöneticisi Josef Borell de bloğun bir sonraki dış politika sorumlusu olacaktı.

Bayan von der Leyen, Brüksel’de doğmuştu. Babası AB’nin yöneticisiydi. Uzun zamandır Almanya’da bakan olan babası, Alman Başkan Angela Merkel’le geçmiş zamanlarda çok yakındı, savunma bakanlığını yönetmişti.

Bayan von der Leyen, birkaç gün sonra kararlar alınmaya başlandığı zaman, komisyonunun yarısının kadınlar olacağını, çünkü ulusal vetoları ortadan kaldırmayı hedeflediklerini söylüyordu. Berlin’in itirazına rağmen de bir işsizlik programı gündeme getirilecekti. Ortak Avrupa savunması desteklenecekti ve de Kuzey Atlantik Anlaşma Organizasyonu da önemini kaybetmeyecekti.

Bayan von der Leyen bir de sert kuralı gündeme getirmişti ve vergi ödenmesini gündeme getirmeye çalışıyordu. Bu ABD Başkanı Trump tarafından pek kabul görmemişti. Ama Bayan von der Leyen diyordu ki; dünya, Avrupa’da kâr etmekteydi ama işte kâr edilince de vergi vermemeye çalışıyor, bizim vergi kurallarımıza da itibar etmiyorlar diyerek, şikayet ediyordu.

Sonuç olarak, Bayan von der Leyen diyordu ki, eğer yabancılar kâr almak istiyorlarsa yükü onlar da bizim gibi karşılamalı!

Bakalım neler yaşanacak!

<p>Murat Göğebakan... Adanalı bir ailenin  çocuğu olarak dünyaya geldi.</p><p>Ailesinin işleri dolay

Vefatının 7. yıl dönümünde anılıyor

Acıgöl'de korkutan manzara

Jandarma köpekleri ''Tonya'' ve ''Barut'' suçlulara göz açtırmıyor

Osman Gazi vefatının 695'inci yılında anılıyor