• $9,6016
  • €11,1852
  • 557.594
  • 1471.75
27 Temmuz 2019 Cumartesi

Almanya'da yapının değişimi için baskı giderek artmakta!

Almanya Federal Cumhuriyeti geçmişte, birçok ülkeyle karşılaştırıldığında düzgün siyaset ve sorumluluk sahibi bir ülke olarak gündeme gelirdi. Almanya Federal Cumhuriyeti, kurallara dönük bir uluslararası ülkeydi, fakat son 10 yıllık dönemde ise kurallar ortadan kalkar gibi olmuştu. Almanya’da değişiklik için baskı artmakta. Angela Merkel, uzun ve önemli düzeydeki yöneticiliğiyle devam etmeye çalışırken de uzun süreli yönetimi oldukça zorlanmaya başlamış bulunuyor. CDU Partisi’nin Sosyal Demokrat ortakları, seçimlerde azalmakta. Almanya’nın son dört hükümetinin üçünde, 2005’ten bu yana büyük ve güçlü koalisyonlar kurulmuştu ama partinin son koalisyonu yorgun ve mutsuz görünmekteydi. Diğer taraftan da ‘Greens’ adındaki siyasi yaklaşım, sonuçta pek güvenilir olmayan CDU’yu iyice zorlamaktaydı.

Değişen parti yapısı Bayan Merkel tarafından seçilen Savunma Bakanı Annegret Kramp Karrenbauer’den görülmekte. Karrenbauer, küçük Saarland eyaletinden, CDU tarafından yeni lider adayı olarak seçilmişti. Ama Bayan Annegret sık sık ‘yönetimde lider olmak istemiyorum’ diyordu. Ama Ursula von der Leyen Avrupa Komisyonu Başkanlığı’na seçilince, önemli bir boşluk gündeme getirilmiş olmuştu. Prensip olarak Bayan Karrenbauer devlette çalışarak deneyimli olabilecek durumdaydı ve CDU tarafından eleştirilme konusu olmayabilirdi.

Ama durumunda riskler de vardı. Almanya’da Savunma Bakanlığı siyasetçileri çok tahrip eder. Çeşitli skandallar nedeniyle savunma bakanları, NATO üyeleri gibi görünür. Diğer taraftan da Bayan Karrenbauer, Trump yönetimi tarafından sürekli askeri harcamaların artırılması ve NATO gibi davranılması için baskı altında kalır. Saxony en kalabalık Alman eyaletidir ama 1 Eylül’de seçim yapar ve SPD yüzde 10 oyla beşinci durumda olur ve de sonunda SPD, Berlin’den çekilmek zorunda kalır. CDU ve SPD uzun zamandır programlarını zenginleştirmekten ve seçmenleri yeniliklerle etkilemekten uzak kalmıştırlar.

Hatta Greens adlı kurum, bu durumda daha iyi bir hale gelmiştir. Vatandaşlara bir ‘iklim değişikliği’yle yanaşmıştır. Bütün Alman partileri, 1945’teki gibi Almanya’nın uluslararası şöhretini artırmakla uğraşırken, vergi artırılırken, şirketler memnun kılınırken, Greens yeni fikirler yaratmaya ve ülkeyi daha iyi yönetmeye başlamıştır.

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi

Kuraklık nedeniyle Van Gölü'nde yeni adacıklar ortaya çıktı

NBA tarihinin en iyi 75 oyuncusu açıklandı! İşte listede yer alan isimler