• $32,8382
  • €35,6812
  • 2538.56
  • 11089.5
10 Ekim 2022 Pazartesi

Kemal Kılıçdaroğlu ‘başörtüsü'yle hangi yolu açıyor?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, başörtüsünü yasal bir güvenceye kavuşturmak için yaptığı çıkış hâlâ anlaşılmaya çalışılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan , Kılıçdaroğlu'nun tam olarak neyin peşinde olduğunu değerlendirmeyi sürdürdüklerini söyledi.

CHP ve 6'lı masanın şaşkınlığı ise hâlâ devam ediyor. CHP'li yöneticiler, Kemal Kılıçdaroğlu'nun yetkili kurullarda görüşülmeden, CHP tabanı için son derece hassas bir konu olan "başörtüsü"nü gündeme getirmesine bir türlü anlam veremiyor. Meral Akşener de "kapanan yaraları" kaşımanın yanlış olduğunu vurgulayarak Kılıçdaroğlu'nun neyin peşinde olduğunu anlamadığını ifade ediyor.

Konudan sadece Kemal Bey'in etrafında bulunan dar bir çekirdek grubun haberdar olduğu biliniyor. CHP'yi kimin yönettiğini bilmem ama Kılıçdaroğlu'nu bu dar ekibin yönettiği ortada.

İktidarıyla muhalefetiyle herkesin dilinden şu sözlerin döküldüğüne şahit oluyoruz: "Başörtüsü sorunu fiili olarak çözülmüş durumdaydı, Kılıçdaroğlu neden gündeme getirdi, anlayamıyoruz."

En çok da CHP'lilerin şaşkın olduğunun altını çizelim. AK Parti'yle, Erdoğan'la bu alanda yarışa tutuşmanın son derece hatalı olduğunu belirtiyorlar.

AK Parti'de de Kılıçdaroğlu'nun çıkışı bir gol sevincinin ötesinde ele alınamadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Kılıçdaroğlu'nun başörtüsü meselesini gündeme getirmesini "değerlendiriyoruz, neyin peşinde olduğunu anlamaya çalışıyoruz" sözleri, bu işin arkasında başka hesapların yattığına işaret ediyor.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun aslında fiili olarak çözülen başörtüsü sorununu gündeme getirerek başka sorun alanlarında radikal çıkışlara hazırlandığı anlaşılıyor.

Bu konuda Kılıçdaroğlu'nun sosyal medyadan verdiği mesaj dizisine bakmakta fayda olduğunu düşünüyorum.

Şu sözlere dikkat edelim: "Benimle misiniz' diye seslendiğimde, elbette bu kanun teklifimin sadece başlangıç olduğunu bilerek seslendim. Daha büyük meseleler de var ve yürekli bir şekilde çözümler getireceğiz hepsine. Tekrar ediyorum, yürekli bir şekilde çözeceğiz."

Kılıçdaroğlu, başörtüsü çıkışının bir "başlangıç" olduğunu açık bir şekilde ifade ediyor. Kılıçdaroğlu burada "başörtüsü" çıkışının ana yemek için bir garnitür-meze olduğunu itiraf ediyor.

"Daha büyük meseleler var" diyerek Kılıçdaroğlu başörtüsü konusunu bir atlama tahtası olarak gördüğünü ifade etmiş oluyor.

Kılıçdaroğlu "yürek" gerektiren hangi çözüm önerilerine sahip? Aklındaki hangi sorun var ki yürekli şekilde çözülmeyi bekliyor?

Neymiş o "daha büyük" meseleler? PKK-HDP ve "Kürt meselesi" mi?

Bu ülkede son 20 yılda çözülmeyen hangi sorun kaldı? Kılıçdaroğlu'nun "yürek gerektirir" diye ifade ettiği hangi büyük soruna sahibiz?

Kılıçdaroğlu'nun başörtüsü meselesine dair çözüm teklifini, PKK/YPG/HDP'nin önünü açacak bazı öneriler için gündeme getirdiği görülüyor.

Zira "Kürt sorunu" adı altında PKK/HDP/YPG'nin önünü açmaktan gayrı başka bir "sorun" alanı kalmadı bu ülkede.

Kılıçdaroğlu'nun aklında PKK/HDP'ye özerklikten, Suriye'deki YPG'ye devlet kurma hakkına kadar bir dizi radikal teklif bulunuyor. "Büyük meseleler var, yürekli şekilde çözümler getireceğiz" dediği bunlardır.

Denilebilir ki, Kılıçdaroğlu seçim sürecini ve siyasi ittifak ihtiyacını kullanarak milli devletin temel sütunlarını yıkmaya hazırlanıyor. "Yürekli çözümler getireceğiz" sözleri buraya karşılık geliyor. Başörtüsü gibi bir konuda boncuk dağıtarak şimdiden kendine yol yapmaya çalışıyor. Aday olsun olmasın Kılıçdaroğlu, bu seçim sürecini

böyle değerlendirecek.

<p>Adana'da 4 kişilik ailenin baraj gölüne düşerek hayatını kaybettiği feci kazanın görüntüleri orta

Adana'da bir ailenin yok olduğu kazanın görüntüleri ortaya çıktı

Ebru Özkan yeni imajıyla hayran bıraktı

Ebru Özkan yeni imajıyla beğeni topladı!

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Temmuz 2024)