• $32,5102
  • €35,0174
  • 2432.65
  • 10471.3
30 Eylül 2022 Cuma

Akşener, Kılıçdaroğlu'nun havasını söndürdü

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, adaylar arasında öne çıkan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş'ı hizaya çekerek kendisine puan topladı. CHP'ye hâkim olduğuna dair bir havanın oluşmasını sağladı.

Bu çıkıştan sonra Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığı adaylığına neredeyse kesin gözüyle bakılıyordu. Bu kadar havaya girdiğine göre Kılıçdaroğlu'nun adaylığını 6'lı masanın da kabul ettiği düşünülüyordu. Zira birbirlerinden habersiz bu kadar havaya girilmesi siyasi akla uymaz.

Ne var ki, Kemal Bey'in ortaklarından habersiz kendi kendine havaya girdiği anlaşıldı. Bir oldu-bitti yapmak istiyordu herhalde. Dediğimiz gibi, siyasetin doğası farklı işler. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener "atı alan Üsküdar'ı geçmeden" müdahale etmek zorunda kaldı.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığına karşıtlığıyla bilinen Fatih Altaylı'nın programına aldığı İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, tam da Altaylı'nın istediği biçimde Kılıçdaroğlu'nun adaylık heveslerini kursağında bırakacak açıklamalarda bulundu.

6'lı masanın noter olmadığını belirten Meral Akşener, Kılıçdaroğlu'nun adaylığı hakkında ise tercihlerinin "kazanacak aday"dan yana olacağını vurguladı. Kılıçdaroğlu'nun adaylığı bundan daha kibar veto edilemez.

Akşener'in açıklamalarının ardından CHP'den herkes suspus oldu. Genel merkezden partililere gönderilen talimatla bu konuda konuşmak yasaklandı.

Meral Akşener, geri adım atmazsa 6'lı masadan Kemal Bey'in adaylığı çıkmaz. Bu net olarak görülüyor. Kılıçdaroğlu adaylıkta direnirse "çoklu aday" formülü devreye girer. Veya "ittifak içinde ittifak" gibi farklı gruplaşmalar gündeme gelir.

Kılıçdaroğlu'nun bu saatten sonra fazla seçeneği yok; ya Akşener'in de onayını alıncaya kadar zorlar ve başarır ya da "çoklu aday" formülüne yönelerek kendi partisinin adayı olarak seçime katılır. Bu iki seçenekten de geri adım atarsa hem adaylığı kaybeder hem de CHP genel başkanı olarak itibarını.

<p>Yer Hakkari'nin Yükseova ilçesine bağlı Kısıklı köyü.</p><p>260 haneli yaklaşık 1500 nüfuslu Kısı

Türkiye'de tek: İmece usulü kurban!

Etiyopya'da müzedeki dev kaplumbağa görenleri şaşırtıyor!

Dünya bizimkileri konuşuyor! ''Türkler mücevherine güvendi''

Milliler inanmış bir kere!