• $13,4708
  • €15,2949
  • 769.26
  • 1877.68
24 Eylül 2021 Cuma

Buldan: “Muhatap İmralı'daki Sayın Öcalan'dır”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "meşru muhatap HDP'dir, İmralı değil" açıklaması HDP cephesinde ikilik yarattı.

Biliyorsunuz ilk tepki HDP eski eşbaşkanı Van Milletvekili Sezai Temelli'den geldi. Temelli, İmralı'yı adres göstererek Kılıçdaroğlu'na "asıl irade orası" dedi. Bu açıklama CHP cephesinde soğuk duş etkisi yarattı.

Birkaç gündür sessizliğini koruyan yeni eşgenel başkan Mithat Sancar ise Temelli'nin açıklamaları için "kendi kişisel görüşüdür" dedi. Sancar "HDP'de açıklamaları yetkili kurullar yapar" diye de ekledi. İmralı konusunda kem küm eden Sancar, yarım ağızla "yani, meseleye bütünlüklü bakmak lazım, İmralı da bir aktör" demek zorunda kaldı.

Gözlerin çevrildiği diğer HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan'ın ise bu konudaki görüşü aslında çok net. Kılıçdaroğlu'nun söz konusu açıklamasından bir gün önce yani 18 Eylül tarihli "hdp.org.tr" adresinde yayınlanan röportajında Buldan "muhataplar dediğimiz kimdir? İmralı'daki Sayın Öcalan'dır" diyor. Buldan sözlerini şöyle sürdürmüş: "Kürt sorununun çözümünde Sayın Öcalan'ın muhatap alınması elzemdir. Kürt sorununda muhatap arayanlar İmralı'daki Öcalan'ı görmek zorundadır."

Pervin Buldan'ın bu düşünceleri herhalde bir günde değişmemiştir.

Tabii merak edilen soru şu: Eşbaşkanlar Sancar ve Buldan, İmralı'yı adres gösteren Temelli'den farklı düşünmüyorlarsa neden Temelli'yi harcadılar? "Kendi kişisel görüşüdür" dediler?

Herhalde bu sorulara bir yanıtları olacaktır.

Gelelim Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarına en çok sevinen isme. Yani Selahattin Demirtaş'a. En hızlısı o çıktı. Cezaevinde olmasına rağmen Demirtaş, HDP'den de önce davranarak "evet, HDP muhataptır, çözümün adresidir" diyerek Kılıçdaroğlu'na destek mesajı gönderdi. "HDP tek muhataptır" demek aynı zamanda "hareketin lideri Demirtaş"tır demek. Demirtaş'ın bu fırsatı kaçırmaması aslında son derece doğal.

Kılıçdaroğlu'na "adalet yürüyüşü"nde eşlik eden Ahmet Türk de tartışmaya katılan isimlerden. Ahmet Türk de "yetmez ama evet"çi bir açıklama yaptı. Türk "Biz yerel seçimlerde kendilerini destekledik, 10-11 ilde bizim desteğimiz olmasaydı seçimi alamazlardı. Ancak ana muhalefet partisi gelecekle ilgili projelerini daha açık ve net ortaya koymalı, yarın için ne yapacak" dedi.

HDP'lilerin nasıl oturup kalkacaklarını dahi talimatla bildiren Kandil'in Apo'nun bir çırpıda İmralı'ya gömülmesine tepki vermemesi ise ayrıca dikkat çekici.

Anlaşılan bu hamur daha çok su götürür. Muhalefet, teorik olarak şimdi "CHP-HDP-İYİ Parti ittifak yapar, Türkiye'yi alır" hayalini kuruyor. Ama bazı şeyler kâğıt üzerinde durduğu gibi olmaz. Muhalefet Dimyat'a pirince giderken eldeki bulgurdan da olabilir. Seçmenin bu alavere dalavere siyasetine prim vereceğini sanıyorlarsa aldanırlar. Yanlış hesap Bağdat'tan döner misali, Kılıçdaroğlu'nun bu plan ve ince hesapları 2023'te sandıktan döner, şimdiden söyleyelim.

<p class='MsoNormal'>Dizi; Deli Yürek ve Kurtlar Vadisi projelerini hayata  geçiren Osman Sınav imza

Yeni 'Kurtlar Vadisi' olmaya geliyor! Yalnız Kurt'un konusu ve oyuncuları neler?

Milli Deniz Topu'nun test atışı gerçekleşti! Tam isabetle vurdu

Kocaeli'de 27 kilogram eroin ele geçirildi

Siirt-Şırnak arası ulaşımı konforlu hale getirecek Zarova Köprüsü hizmete açılıyor